"JOAN JETT - THE QUEEN OF NOISE ! ".


    Minęło już siedem lat od ostatniej studyjnej płyty Joan Jett  &The Blackhearts. Jett wraca w tym roku z kolejnym albumem. Jak zaczęła się muzyczna droga ikony rock'n'rolla ? Co było przed "Bad reputation " i "I love rock'n'roll" ?

Okładka płyty "Bad Reputation".


    Joan Jett  urodziła się 22- go września 1960 roku na przedmieściach Filadelfii   i Pensylwanii  jako Joan Marie Larkin. Swoją pierwszą gitarę otrzymała w wieku lat czternastu - te Święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe. Joan uczęszczała na kilka lekcji gry na gitarze; porzuciła je w momencie kiedy nauczyciel chciał nauczyć ją  grać folkowe utwory.
   Gwiazdami ,które inspirowały Joan w tamtym okresie byli: T.Rex, Gary Glitter, Slade, David Bowie i Suzi Quatro. Jett w wieku 15 lat spotkała na swojej drodze producenta muzycznego-  Kim Fowley utworzył zespół rock'n'rollowy składający się z samych nastoletnich dziewczyn.
   The Runaways  rozpoczęło swoją działalność w 1975 roku; oprócz Joan do kapeli trafiły : Cherrie Currie (wokal) , Sandy West (perkusja) , Lita Ford (gitara i gitara basowa) oraz Jackie Fox (bas). Po upływie zaledwie dwóch lat The Runaways cieszyły się ogromną popularnością; pierwszym przebojem zespołu stał się ich autorski singiel pod tytułem "Cherry Bomb".
    W ciągu czterech lat działalności grupy dochodziło do częstych zmian osobowych; zespół opuściły między innymi basistka i wokalistka. Cherry Currie opuściła zespół po wybuchu kłótni w trakcie trwania trasy koncertowej The Runaways w roku 1977. Podczas tego samego tournee zespół opuściła basistka, co spowodowało całkowity rozpad grupy. Ostatni koncert The Runaways odbył się w San Francisco w Noc Sylwestrową w roku 1978. Po zakończeniu działalności zespołu członkinie grupy podążyły własnymi muzycznymi ścieżkami z mniejszym  i większym sukcesem.
     Joan Jett po rozpadzie zespołu nie zatrzymała się w miejscu; ruszyła dalej wyboistą drogą rock'n'rolla zakładając nowy zespół. W taki sposób powstało Joan Jett & The Blackhearts .
     Wiosną 1979 roku Jett przebywając w UK nagrywała z Paulem Cookem perkusistą Sex Pistols i gitarzystą Stevem Jonesem. Efekt ich pracy – trzy piosenki ukazały się jako singiel jedynie w Holandii.
    Po powrocie do USA i pobycie w szpitalu Joan pracowała nad swoim solowym debiutem noszącym tytuł "Joan Jett ". Album pod takim tytułem ukazał się jedynie w Europie, składały się na niego  utwory napisane przez Jett, Cook'a i Jonesa i kilku innych współautorów. W Stanach Zjednoczonych album ten ukazał się rok później ; w roku 1980 pod tytułem "Bad Reputation" !
    Na krążku tym znalazły się takie hity, jak tytułowy "Bad Reputation" napisany przez Jett, Cordella, Kenny'ego Laguna i Marty'ego Joe Kupersmith'a, czy też cover piosenki "Do You Wanna Touch Me" (Garry Glitter i Mike Leander).
    Joan po ciągłym roku koncertowania wydała swoją drugą solową płytę zatytułowaną "I love rock'n'roll" ! Krążek, który ukazał się w grudniu 1981 roku zawierał świąteczną piosenkę "Little Drummer Boy" w wersji Joan Jett; oprócz kolędy i tytułowego hitu płyta zawierała jeszcze takie przeboje jak np "Crimson and Clover".
     W czerwcu 1983 roku pojawiła się trzecia płyta Joan Jett & The Blackhearts pod tytułem "Album", zawierała takie utwory jak np: napisana przez Jett "I love playing with fire", "Everyday People", czy "Had Enough" autorstwa Joan , Laguny i Ricky'ego Byrd'a.
   Jett nie zwalniała tempa; rok po ukazaniu się płyty ‘’Album" na rynku muzycznym pojawiła się kolejna płyta artystki zatytułowana "Glorious Results of a Misspent Youth". Krążek zawierał takie utwory jak: "Someday", "I can't control myself " , "Hide and Seek", "New Orleans","I got no answers" , czy też ponownie nagrane "Cherry Bomb".
    Dwa lata później ukazała się płyta pod nieskromnym nieco tytułem "Good Music". W roku 1988 ujrzał światło dzienne "Up Your Alley" zawierający przeboje: "I hate myself for loving you", "I wanna be your dog", "Little Liar", czy "You want in, I want out".
     Na następcę fani Jett musieli czekać ,aż do roku 1991, kiedy to ukazał się kolejny album Joan zatytułowany "Notorious", na którym znajdowały się takie piosenki jak:"Lie to me" i "I want you".
    W roku 1992 Joan Jett zmieniła wytwórnię płytową z Epic Records na Warner Bros. Jett stała się także producentem - wyprodukowała singiel dla żeńskiej punkowej grupy Bikini Kill.
    Rok 1994 przyniósł kolejny album Joan Jett & The Blackhearts noszący tytuł "Pure and Simple", na który składały się między innymi takie utwory jak: "You Got a Problem" ,"Go Home " oraz "Eye to Eye".Współautorką aż czterech z zawierającej czternaście utworów płyty była Kathleen Hanna znana z formacji Bikini Kill, z którą Jett współpracowała już wcześniej.
   Pod koniec roku 2000 Jett występowała na Broadway'u w sztuce "The Rocky Horror Picture Show". Na kolejny studyjny album wokalistki i gitarzystki czekano aż do roku 2004 ( "Naked" ).  Dwa lata później ukazał się ‘’Sinner” zawierający takie przeboje jak np. : ‘’A.C.D.C’’, ‘’Change the world’’,czy ‘’A hundred feet away’’.
   Z pewnością dobrą wiadomością dla każdego fana Joan Jett jest  nowa płyta artystki zatytułowana "Unvarnished". Jett udowodnia, iż przypięcie jej etykietki "Queen of noise" nie było przypadkowe ! 

Joan Jett w roku 2014 !
Okładka najnowszej płyty Joan Jett & The Blackhearts.

\m/

Komentarze