[Recenzja] 10 moich ulubionych filmów, w których muzyka jest istotna, ale nie są to koncertowe DVD (część 1) #1 “Metallica Through The Never 3D Movie”

materiały prasowe


rok: 2013
reżyser: Nimrod Antal
obsada: Dane DeHaan, James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Robert Trujilo

   Film wyprodukowany przez zespół Metallica. Swoją premierę miał 26 września 2013 roku (USA), a w Polsce 4 października tego samego roku. Wyreżyserowany został przez Nemroda Antala. Zdecydowałam się na zamieszczenie go w rankingu, ponieważ nie przedstawia on tylko i wyłącznie nagranego wcześniej koncertu (a raczej trzech show, które zostały zorganizowane specjalnie na potrzeby filmu).
   Trip (Dane DeHaan) zostaje powołany do wykonania misji - dostarczenie ważnej paczki i jakby tego było mało, wszystko zdaje się ku temu sprzeciwiać. Na ulicach wybuchają zamieszki; pojawia się dziwna postać - uosobienie nienawiści. Grany w tym czasie przez zespół Metallica koncert przerywany surrealistyczną fabułą może zostać przedwcześnie zakończony, jeśli Trip nie wykona zadania.
   To nie jest zwykły film, to prawdziwe widowisko ! 

#2 „Back to the future” („Powrót do przyszłości”)

materiały prasowe
Rok:1989
Reżyser: Robert Zemeckis
Obsada: Michael J. Fox, Christopher Lloyd

    Wyreżyserowany  przez Roberta Zemeckisa film swoją premierę miał w 1989 roku. Fabuła opowiada o przygodach ucznia szkoły średniej - Marty’ego McFly’a, który odbywa podróż w czasie do roku 1955, czasów kiedy to jego rodzice byli w liceum, a granej przez Michaela J. Foxa postaci jeszcze nie było na świecie.
    „Powrót do przyszłości” dla wielu ludzi jest filmem kultowym, dla mnie również. Powodem uplasowania się go na miejscu drugim mojej listy jest jedna scena: podczas balu szkolnego, na którym rodzice chłopaka mają pocałować się po raz pierwszy (musi do tego dojść inaczej McFly nigdy nie przyjdzie na świat, a Marty znajdujący się obenie w przeszłości po prostu zniknie) chłopak zastępuje gitarzystę zespołu występującego na zabawie.
    Marty staje przy mikrofonie i zapowiada stary kawałek (przynajmniej tam, skąd on pochodzi) i zaczyna grać na gitarze elektrycznej. Płyną pierwsze nuty piosenki „Johnny B. Goode” Chucka Berry’ego. Tymczasem za kulisami zraniony w palec gitarzysta, Marvin Berry dzwoni do swojego kuzyna, Chucka (zbieżność imienia i nazwiska z twórcą „Johnny B. Goode” jest celowo zamierzona) i daje posłuchać „nowego brzmienia”. I tak rozpoczyna się rock’n’roll !!! 

#3 „Lemmy”
 
materiały prasowe


Rok: 2010
Reżyseria: Greg Oliver I Wes Orshoski
Obsada: Lemmy Kilmister, James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Joan Jett, etc

   Film dokumentalny poświęcony legendzie muzyki i ojcu chrzestnemu heavy metalu, Lemmy’emu Kilmisterowi, liderowi zespołu Motorhead. Wyreżyserowany przez Grega Olivera i Wesa Orshoskiego obraz zaprowadzi nas nie tylko na scenę, backstage, ale też do ulubionego baru muzyka - Rainbow; do mieszkania frontmana, autokaru koncertowego i wszędzie tam, gdzie przeciętny fan ciężkiego grania nie miałby wstępu.
   Aby zrozumieć fenomen tego człowieka wystarczy posłuchać wypowiedzi wielu gwiazd ‘ciężkiej’ sceny muzycznej, takich jak: James Hetfield (Metallica), Lars Ulrich (Metallica), Kirk Hammett (Metallica), Jason Newsted (ex-Metallica, obecnieNewsted), Slash, Joan Jett (Joan Jett & The blackhearts), Ian Scott (Anthrax) i wielu innych.
   Nic więc dziwnego, że film trafił „na podium” !


#4 „Some kind of monster”
materiały prasowe
Rok: 2004

Reżyseria: Joe Berlinger, Bruce Sinofsky, Bob Rock

Obsada: James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Jason Newsted, Robert Trujillo, Bob Rock, etc    Obraz ukazujący najtrudniejsze chwile w historii zespołu Metallica - odejście z grupy basisty, Jasona Newsteda, odwyk Jamesa Hetfielda i trudy nagrywania płyty „ST. ANGER”. Muzycy dokonali emocjonalnego negliżu; pokazali, że zespół grający ze soba 20 lat jest trochę jak małżeństwo z długim stażem, które popada w rutyn i o które należy dbać i wciąż na nowo budować pozytywne relacje.

   Wspólna terapia z psychoterapeutą zatrudnionym na wyłączność; pierwsza próba pogodzenia się z byłym gitarzystą zespołu, Davem Mustainem (obecnie lider zespołu Megadeth), nagrywanie płyty bez nowego basisty (zastępował go tymczasowo producent Bob Rock) i wreszcie wybór kandydata na stanowiska czwartego członka zespołu (został nim Robert Trujillo) - tak w skrócie można streścić fabułę filmu i jednocześnie zapis historycznych zmian w zespole Metallica.

   
#5 „Wayne’s World” („Świat Wayne’a”)
materiały prasowe


Rok:1992
Reżyseia: Penelope Spheeris
Obsada: Mike Myers, Dana Carvey, Rob Lowe

   Bohaterem wyreżyserowanego przez Penelope Spheeris filmu jest Wayne Campbell, który wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Garthem prowadzi program telewizyjny pt. „Wayne’s World” w piwnicy rodziców Wayne’a w piątkowe wieczory.
   W filmie pojawia się bardzo wiele heavy metalowych akcentów; przede wszystkim akcja dzieje się w latach 80., a w Aurorze (stan Illinois) rządzi undergroundowa scena heavymetalowa. Wayne (w tej roli Mike Myers) i Garth Algar (Dana Carvey) to headbangerzy noszący długie włosy i t-shirty z logo zespołów. Wreszcie, obecność niekwestionowanego króla horroru, Alice Coopera z całą pewnością czyni ten film wyjątkowym!
    „Świat Wayne’a” doczekał się sequela (1993) wyreżyserowanego przez Stephena Surjika. „Świat Wayne’a 2” to kolejny pełen humoru film, w którym Campbell i Algar próbują zorganizować festiwal heavy metalowy i występ zespołu Aerosmith.


Komentarze