"Zawsze w cieniu".
Malcolm Young

Malcolm Younf/ źródło:www.acdc.com


  Na początku kwietnia bieżący roku na fanów zespołu AC/DC spadła smutna wiadomość- legendarny gitarzysta- Malcolm Young- z powodu ciężkiej choroby opuścił zespół.   Australijczyk na scenie zawsze stojący w cieniu swojego młodszego brata, wiecznego ucznia- Angusa Younga- tak naprawdę jest założycielem zespołu i "mózgiem" AC/DC.
   Muzyk przychodzi na świat 6 stycznia 1953 roku w Glasgow w Szkocji w dużej, robotniczej rodzinie. To właśnie on odegra największą rolę w grupie, o której istnieniu nawet jeszcze nie marzy. Dwa lata później na świecie pojawia się ostatnie dziecko Państwa Young- Angus McKinnon- urodzony 31 marca 1955 roku; przyszła gwiazda zespołu.
   Kilka lat później (dokładnie w 1963 roku) Youngowie emigrują do krainy kangurów- Australii, by zamieszkać na przedmieściach Sydney. Zjawisko zwane rock'n'rollem nie jest jednak już im obce- starsi bracia Malcolma i Angusa poznali ten gatunek muzyczny jeszcze na Starym Kontynencie, a jeden z nich- Alex- pod pseudonimem George Alexander rozpoczął karierę solową. Dużo bardziej poszczęściło się jednak George'owi Youngowi, który razem z zespołem The Easybeats zaczął podbijać australijski rynek.Kluczową rolę w kształtowaniu się AC/DC odegrała Margaret Young, ale o tym nieco później.
    Na początku muzycznej ścieżki obu braci, Malcolma i Angusa, nic nie wskazywało na to, że będą oni grali w jednym zespole. Każdy z nich zaczynał karierę w innej grupie- Malcolm w 1971 dołączył do Velvet Underground; Angus natomiast próbował swoich sił w zespole Kantuckee, a później w założonym przez niego Tantrum (Napad Złości).
    Jak właściwie doszło do skrzyżowania się muzycznych dróg dwóch najmłodszych braci Young? Ktoś doradził Malcolmowi zatrudnienie klawiszowca w jego ówczesnym zespole. Miało to służyć "zmiękczeniu brzmienia". Na szczęście Mal nie posłuchał tej światłej rady i zaproponował miejsce w grupie swojemu młodszemu bratu, Angusowi. Zamiast instrumentu klawiszowego pojawiła się zatem druga gitara.
    Rola Margaret Young dla AC/DC, jak już wcześniej wspominałam, była kluczowa- to właśnie ona odkryła tajemniczy napis AC/DC na swojej maszynie do szycia i zaproponowała jako świetną nazwę dla zespołu. Wpłynęła także na wizerunek grupy- to właśnie ona napomknęła Angusowi, że powinien występować na scenie w tak przez niego znienawidzonym szkolnym mundurku. Jak widać rady siostry były w 100% trafione.
    To właśnie w tych czasach- na samym początku kariery zespołu- ukształtował się tak charakterystyczny dla AC/DC układ muzyków na scenie- Malcolm Young zawsze z tyłu, w cieniu brata. Podczas gdy wszystkie oczy zawsze skierowane były na Angusa Younga, to Malcolm był szefem zespołu.
    W czerwcu 2014 roku zostały potwierdzone obawy fanów zespołu, Malcolm opuścił AC/DC, a nagrywanie nowego albumu i planowana na przyszły rok trasa koncertowa ma się odbyć bez niego. Muzyk za pośrednictwem oficjalnego konta grupy na portalu społecznościowym grupy zamieścił długie podziękowanie dla legionów fanów zespołu.
   AC/DC na początku października poinformowało o dacie premiery nowego krążka (2 grudzień 2014), tytule albumu ("Rock or Bust") i trackliście zawierającej 11 premierowych piosenek. Pod koniec listopada ma pojawić się teledysk do pierwszego singla "Play Ball". Na płycie zamiast Malcolma zagrał bratanek założyciela zespołu, Stevie Young, który na stałe już jako członek grupy będzie występował razem z resztą muzyków podczas trasy promującej nowe wydawnictwo.
    Stan zdrowia artysty nie jest do końca znany, wiadomo, że Malcolm cierpi na demencję, która jest wynikiem udaru. Rodzina muzyka prosi jednocześnie o uszanowanie jego prywatności. Nie pozostaje więc nic innego jak trzymać kciuki za poprawę stanu zdrowia muzyka.

"For Those About to Rock (We Salute You)"!
Malcolm, we're salute You!Komentarze