Evanescence wraca!

Evanescence/ fot.materiały prasowe/ foto: www.evanescence.com


Od ostatniej koncertowej zespołu Evanescence minęły trzy lata. Niespodziewanie grupa ogłosiła trzy koncerty w Stanach Zjednoczonych.


 Od początku…

Zespół Evanescence został założony w Little Rock w USA w 1995 roku przez wokalistkę Amy Lee i gitarzystę Bena Moody’ego. Zespół do 2003 roku wydał cztery EP-ki czym zwrócił na siebie uwagę wytwórni płytowych i podpisał kontrakt z wytwórnią Wind-up Records . W wyniku tej współpracy ukazał się przełomowy dla grupy album Fallen (2003). Krążek zawiera takie przeboje jak: Going Under, Bring Me To Life czy My Immortal.

Sukces albumu Fallen przyniósł ze sobą wiele prestiżowych nagród i nominacji. W 2004 roku Evanescence zostało nominowane aż do pięciu statuetek Grammy. Grupa z rozdania nagród wróciła z dwoma statuetkami – dla najlepszego nowego artysty i dla najlepszego hardrockowego wystąpienia za utwór Bring Me To Life. Rok później – w 2005 roku – grupa została nominowana w kategorii najlepsze popowe wystąpienie lub duet za piosenkę My Immortal. W 2008 roku zespół został ponownie nominowany za najlepszy hardrockowy występ (za Sweet Sacrifice).

Następnie nadszedł czas na wydanie albumu koncertowego. Wydawnictwo zostało zatytułowane Anywhere But Home i ukazało się na rynku wydawniczym w 2004 roku. Wydawało się, że zespół nie zwalnia tempa. W międzyczasie z grupy odszedł Ben Moody – gitarzysta prowadzący i współkompozytor części materiału znajdującego się na wczesnych wydawnictwach grupy oraz na albumie Fallen.Kolejny album grupy ukazał się w 2006 roku. The Open Door powstawało w mniejszym pośpiechu. Wynikało to z chęci wokalistki i kompozytorki – Amy Lee – aby przez brak krótkiego terminu zmaksymalizować twórczy proces pisania i nagrywania materiału. Oprócz tego Evanescence napotkało na swojej drodze kilka problemów m.in. utratę managera i kłopotów ze zdrowiem jednego z członków zespołu. Nie była to jednak najdłuższa przerwa w koncertowaniu grupy.

Pierwsza naprawdę długa przerwa w karierze grupy nastąpiła od zakończenia trasy promującej album The Open Door aż do 2009 roku. To właśnie w połowie 2009 roku Amy Lee poinformowała o tym, że Evanescence w 2010 roku wyda kolejną płytę. Jak wiemy z tych planów nic nie wyszło. Krążek zatytułowany po prostu Evanescence (tak jak pierwsze EP grupy) został wydany w 2011 roku. Pierwszym singlem promującym album był utwór What You Want.. Trasa promująca wydawnictwo trwała do 9 listopada 2012 roku. Później o zespole zrobiło się cicho.

…do dnia dzisiejszego

Zespół małymi kroczkami wracał na scenę. Już w kwietniu bieżącego roku został potwierdzony występ grupy na festiwalu OzzFest w Tokyo. Do tej pory nikt nie wiedział, czy będzie to jednorazowy występ czy też Evanescence wyruszy w trasę i zagra więcej koncertów.

 Za pośrednictwem oficjalnego konta na Facebooku zespół potwierdził swój występ na festiwalu w Tokyo i poinformował o kilku dodatkowych występach. „Będziemy grać w Japonii i szkoda marnować naszych prób tylko po to, żeby zagrać ten jeden koncert…Mamy więc w końcu odpowiedź na pytania, które zadawało wielu z was. Tak, dodajemy terminy trzech listopadowych występów w Stanach Zjednoczonych!” napisał zespół. Myślicie, że grupa doda więcej koncertów?!

Terminy koncertów:

13.11.15 Nashville, TN – Marathon Music Works
15.11.15 Dallas, TX – South Side Ballroom
17.11.15 Los Angeles, CA – Wiltern
Komentarze