To już 20 lat od premiery „Foo Fighters”!

źródło: wikipedia
Od ukazania się debiutanckiego albumu zespołu Foo Fighters minęło już 20 lat. Krążek pojawił się na rynku muzycznym 4 lipca 1995 roku.
                                               
Narodziny po tragedii…

     Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku. Śmierć lidera Nirvany oznaczała koniec istnienia zespołu. Dave Grohl – perkusista grunge’owej formacji postanowił nie kończyć kariery.
    Grohl, który nie mógł sobie wyobrazić grania na perkusji w innym zespole nadal pod wpływem szoku wywołanego śmiercią Cobaina zaszył się w studio nagraniowym razem z producentem Barrettem Jonesem. Dave rejestrował nowe utwory, które później znalazły się na debiutanckim albumie Foo Fighters.
    Artysta oprócz partii wokalnych sam nagrywał prawie wszystkie ścieżki instrumentalne. Kopie zarejestrowanego w studio materiału rozdał znajomym i w taki sposób wzbudził zainteresowanie wytwórni płytowych.

Foo Fighters? Ale co to w ogóle znaczy?!

    Nazwa zespołu została zapożyczona od tytułu komiksu z lat 30. „Smokey Stover, The Foo Fighter”. Samo określenie Foo Fighter wzięło się od świetlistych kul zaobserwowanych na niebie przez alianckich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. To niewyjaśnione do dzisiaj zjawisko było łączone z UFO.

Potrzebuję jeszcze kilku gości! Debiut…

    Żeby wyjść z zarejestrowanym w studio materiałem na scenę Dave potrzebował jeszcze kilku osób. Grohl błyskawicznie rozpoczął współpracę z Natem Mendelem znanym z zespołu Sunny Day Real Estate i Williamem Goldsmithem. Drugim gitarzystą został Pat Smear, który już wcześniej współpracował z Nirvaną.
    Krążek „Foo Fighters” zadebiutował na rynku wydawniczym 4 lipca 1995 roku nakładem wytwórni Roswell/Capitol. Na płycie znalazło się aż 12 autorskich kompozycji Dave’a Grohla. Wydawnictwo zostało ciepło przyjęte przez odbiorców i uzyskało status platynowej (USA i Kanada) i złotej płyty (Wielka Brytania). W 1995 roku album znajdował się na 23 pozycji listy Billboard 200.

Komentarze