Top 15: best live albums! Najlepsze koncertowe płyty!


Niezmiernie trudno wybrać najlepsze koncertowe albumy. Oto lista 15 moim zdaniem najlepszych krążków live.


15. Nirvana MTV Unplugged

   Koncert w Nowym Jorku zagrany na początku lat dziewięćdziesiątych i nagrany przez stację MTV został wydany już po śmierci lidera zespołu, Kurta Cobaina. Materiał ukazuje grupę w nieco innym wymiarze - bez hałaśliwego przesteru, co powoduje, że utwory Nirvany brzmią nieco inaczej. Ale czy gorzej? Na pewno nie!
14. HIIM Digitale Versatile Doom

Podwójny koncertowy  album fińskiego zespołu HIM nagrany w 2008 roku w Los Angeles. Grupa na scenie prezentuje takie kawałki jak np. Poison Girl, The Funeral of Hearts, Right Here In My Arms czy cover Wicked Game. Materiał rejestrowany podczas sesji nagraniowych zespołu jest niezwykle trudny do odegrania n żywo. Zwłaszcza wymaga wiele od umiejętności wokalnych frontmana grupy, Ville Valo. Jak więc brzmi na żywo repertuar HIm? Świetnie! Utwory wykonywane live jeszcze bardziej podkreślają niezwykły głos wokalisty.


13.  U2  Under a Blood Red Sky

    Album powstał tuż przed największymi sukcesami grupy U2, dzięki czemu nabiera dla mnie więcej autentyczności. Koncertowa setlista składa się z utworów znajdujących się na trzech pierwszych albumach zespołu - Boy, October i War. Wykonanie Sunday Bloody Sunday i New Year's Day przyprawia o ciarki!
12. Motorhead No Sleep ‘Til Hammersmith

    O tym, że Lemmy I S-ka potrafią dać czadu wie każdy fan Motorhead, dlatego nie jest wcale niespodzianką jakość koncertówki No Sleep ‘Til Hammersmith.
Nie będę skupiać się na walorach technicznych tego nagrania - Motorhead zawsze gra głośno, szybko i z ogromnym powerem! Zespół zarejestrował takie klasyczne utwory jak: Ace of Spades, Overkill, Motorhead, Bomber, (We Are) the Road rew i wiele innych.11. Scorpions MTV Unplugged Live In Athen

    Panowie z zespołu Scorpions postanowili uwiecznić występ unplugged (bez prądu/ akustycznie) dla stacji MTV. Udowodnili tym samym (z resztą nie po raz pierwszy), że utwory grane przez Scorpions równie świetnie brzmią w akustycznym wykonaniu, co z rock'n'rollowym zacięciem. 10.Angelo Kelly Live in Madrid

Podwójne koncertowe cd zawierające zapis z kameralnego występu w małym klubie w Madrycie z 2009 roku. Były członek grupy The Kelly Family -  Angelo Kelly  - wraz z zespołem (którego częścią była podczas tej trasy koncertowej żona muzyka, Kira Kelly) zaprezentował swoje solowe utwory, covery i dwie piosenki, które wykonywał oryginalnie z byłym zespołem: An Angel i Because it's Love. Krążki oddają w pełni świetny klimat każdego koncertu Angelo Kelly.9.Metallica Live shit: Binge & Purge

    Album wydany w pudle imitującą koncertową skrzynkę na sprzęt muzyczny razem z kasetami VHS, książką, szablonem do robienia graffiti (tylko w pierwszym wydaniu). Zawiera materiał z tras koncertowych promujących płyty: …And Justice For All i Metallica. Zespół występował wtedy na legendarnej scenie w kształcie diamentu, w którego środku znajdowali się fani (Snake pit). Metallica była wtedy w szczytowej koncertowej formie.

8.Iron Maiden Rock in Rio

   Koncert zagrany podczas festiwalu Rock in Rio. Ten nagrany w formie cd występ to doskonały epilog koncertowego Live After Death. Interakcja z publicznością, która jest kwintesencją tego koncertowego albumu jest doskonale ukazana zwłaszcza w utworach Blood Brothers i Fear of the Dark. Uwielbienie widowni zwłaszcza dla Fear Of The Dark po prostu słychać! W skład koncertowej setlisty wchodzą m.in: Dance of Death, 2 minutes to midnight, Fear of the Dark, Blood Brothers i The Ghost of the Navigator I wiele innych klasycznych Maidenowskich kawałków.

7. Nightwish Showtime, Storytime

    Zespół Nightwish postanowił zarejestrować swój występ podczas festiwalu Wacken Open Air w Niemczech w 2013 roku. W rolę wokalistki wcieliła się Floor Jansen (która już oficjalnie pełni rolę frontmanki zespołu). Jansen na scenie wykonała utwory zespołu z różnych wydawnictw. Nie zabrakło wielu kawałków pierwotnie wykonywanych przez Tarję Turunen, pierwszą wokalistkę Nightwish. Grupa wykonała m.in. Dark Chest Of Wonders, Wish I Had An Angel, Nemo, Amaranth I Storytime.
    Jak poradziła sobie Jansen w roli wokalistki Nightwish? Wybornie! Odnoszę wrażenie, że po zakończeniu współpracy pomiędzy Nightwish, a Tarją Turunen to właśnie Floor lepiej spisałaby się w roli frontmanki zespołu, niż Anette Olzon.


6..AC/DC If You Want Blood You've Got it

    Zapis koncertu z pierwszym frontmanem zespołu - Bonem Scottem, podczas którego wykonane zostały tak kultowe kawałki, jak: Riff Raff, Bad Boy Boogie czy monumentalne Let There Be Rock!  Ten pierwszy w historii koncertowy album zespołu emanuje charakterystyczną dla AC/DC energią i specyficznym poczuciem humoru Bona Scotta, tak bardzo widocznym w tekstach utworów jego autorstwa.


 5.Iron Maiden Live After Death

   Już sama okładka zwraca uwagę. Maskotka zespołu Iron Maiden - Eddie-  w swojej kolejnej odsłonie zdobi podwójne koncertowe wydawnictwo grupy. Można powiedzieć: jaka okładka, taka zawartość! Maiden w szczytowej formie prezentują takie utwory jak np.: kultowe Aces High czy 2 Minutes To Midnight.  Uwagę zwraca również instrumentalne wykonanie Phantom of the Opera; nie brakuje także dobrego oddania rzeczywistego kontaktu Bruce'a Dickinsona z publicznością zgromadzoną tamtego dnia pod sceną w Long Beach Arena.

4.The Doors Absolutely Live

   Materiał zawarty na "Absolutely Live" to zapis różnych koncertów (z okresu sierpień 1969 - czerwiec 1970). Nie jest to jednak składanka! Słuchając tego krążka odnosi się wrażenie spójności. Odczuwalna jest także "magia", którą roztaczał (i nadal roztacza) wokół siebie głos Jima Morrisona i zespół The Doors. 

3. Nightwish End of An Era

    Zapis tego koncertu to prawdziwy koniec ery. Ery Nightwish z Tarją Turunen w roli wokalistki. Zniewalający sopran liryczny Turunen równie znakomicie wypada na płycie koncertowej, co w studio nagraniowym. Nightwish wykonuje podczas tego koncertu tak kultowe dziś kawałki jak: Wish I Had An Angel, Dark Chest Of Wonders, Sleeping Sun, Planet Hell, Nemo czy Wishmaster. Najlepszy moment całego koncertu? Wykonanie Phantom Of The Opera!

 2.Metallica Metallica Live in Warsaw (album mp3).
Zapis koncertu zespołu w Warszawie z 11.07.2014 (Stadion Narodowy; trasa "Metallica by Request").

Udostępniony przez zespół Metallica zapis mp3* z koncertu na Stadionie Narodowym doskonale pokazuje energię skupioną pomiędzy zespołem, a publicznością zgromadzoną w obiekcie. James Hetfield i S-ka udowadniają, że koncert zagrany w miejscu, w którym akustyka pozostawia wiele do życzenia może być naprawdę świetny (wyrażam moją subiektywną opinię). Metallica kicks ass! Album całkowicie pozwala przenieść się znów na miejsce koncertu i powspominać najlepszy (według mnie) koncert zeszłego roku.

* Zespół Metallica wydał album cd z zapisem tego koncertu jako jeden z 27 koncertowych płyt z trasy "Metallica by Request"; w tym zestawieniu skupiam się jednak na albumie mp3 udostępnionym za niewielką opłatą kilka dni po wyżej opisanym koncercie.

1. AC/DC  Live

     Cd zawierające zapis legendarnego koncertu w Parku Donnington z 1991 roku kiedy zespół brał udział w objazdowym festiwalu "Monsters of Rock".  
    Dwupłytowe wydawnictwo otwiera Thunderstruck by po chwili przejść do nieco starszych kawałków, takich jak: Shoot To Thrill, Back in Black, Sin City, Who made Who, Heetseeker czy Fire your Guns. Gdy nadchodzi pora The Jack (wszyscy fani AC/DC dobrze wiedzą, co wtedy następuje) i choć nie widzimy tego (ze względu na omawiany tutaj format wydawnictwa - płyta cd) doskonale wiemy, co dzieje się w każdej sekundzie wykonywanej przez Angusa Younga solówki wplecionej w koncertowe wykonanie utworu.     Po The Jack następuje tytułowy kawałek z promowanej przez zespół w tym czasie płyty zatytułowany The Razors Edge. Następnie pojawiają się :Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Moneytalks, Hells Bells, Are You Ready, That's the way I wanna Rock'n'Roll, High Voltage, You Shook me All Night Long, Whole Lotta Rosie, Let there be rock, Bonny, Highway to Hell i TNTKoncert zamyka For Those About to Rock (We Salute You). Zapis tego koncertu zdecydowanie działa na wyobraźnię!


Komentarze