Rock’n’Rollowym szlakiem, czyli Targi Książki w Krakowie [Relacja]

fot. materiały prasowe

Targi Książki w Krakowie odbywają się nieprzerwanie od 19 edycji i przyciągają tysiące entuzjastów czytania, którzy oprócz kupienia nowych książek równie chętnie spotykają się z autorami swoich ulubionych książkowych pozycji. Dla mnie podczas tegorocznych targów istotny był przede wszystkim rock’n’roll w wersji papierowej. Koniecznie sprawdźcie o co chodzi.

Targi Książki w Krakowie odbywają się od wielu lat. W tym roku odbyła się już 19 edycja targów, na której pojawiły się tysiące fanów czytania książek chcący uzupełnić swoje biblioteczki o nowe pozycje i przede wszystkim spotkać się z ulubionymi autorami. W tym roku na Targach Książki w Krakowie można było spotkać między innymi: Annę Dymną, Beatę Pawlikowską, Martynę Wojciechowską czy Jakuba Ćwieka. Kolejki fanów czekających na spotkanie ze swoimi ulubionymi autorami niekiedy stojących z wieloma tomami w rękach zdawały się ciągnąć w nieskończoność. Cechą wymaganą była tutaj zdecydowanie cierpliwość, ale czyż bibliofile nie cechują się cierpliwością i opanowaniem? Zdecydowana większość tak!

Dla mnie tegoroczne targi to był przede wszystkim rock’n’roll! Kiedy tylko dotarłam do Expo Kraków podążyłam do stoisk specjalizujących się w sprzedaży książek poświęconych muzyce rockowej i heavymetalowej i choć był to ostatni dzień Targów Książki, a na moich półkach mam bardzo wiele podobnych pozycji nie wyszłam z pustymi rękami.

Gwoździem programu było dla mnie spotkanie autorskie Kazika Staszewskiego, na co dzień lidera zespołu Kult, który podpisywał swoją autobiografię Idę tam gdzie idę, która ma formę wywiadu rzeki. Za przeprowadzenie rozmów odpowiedzialny był Rafał Księżyk. Informacja o tym, że Kazik będzie podpisywać książkę pojawiła się stosunkowo późno w porównaniu z innymi gośćmi tegorocznych targów – bo w środę tuż przed rozpoczęciem 19 edycji. Nie ukrywam, że marzyłam o tej informacji od kiedy tylko pojawiła się wiadomość o premierze wyżej wspomnianej książki przewidzianej na 7 października 2015 roku nakładem wydawnictwa Kosmos, Kosmos.

Kazik podpisuje mój egzemplarz Idę tam gdzie idę / fot. Paulina Łyszko

Po sobotnim koncercie Kultu (24.10.11) i napisaniu relacji z tego wydarzenia w niedzielny poranek wybrałam się do EXPO Kraków. Brak snu bardzo szybko przestał mi doskwierać – minął kiedy tylko przekroczyłam próg budynku. Książki były wszędzie. Był to prawdziwy raj dla bibliofilów, do których się zaliczam. Po odwiedzeniu wydawnictwa In Rock poszłam w kierunku miejsca spotkania autorskiego Kazika Staszewskiego, ale moja wrodzona dezorientacja w terenie zaprowadziła mnie do wydawnictwa Akapit Press. Niestety na tegorocznych targach zabrakło obecności Małgorzaty Musierowicz, autorki cyklu Jeżycjada – jednak łódzkie wydawnictwo miało dla fanów jej twórczości małe zadośćuczynienie – książki podpisane przez pisarkę!

Idę tam gdzie idę było podpisywane na stanowisku wydawnictwa Świat Książki i na szczęście poszłam tam z czasowym wyprzedzeniem, ponieważ Kazik Staszewski pojawił się pół godziny przed czasem! Wokalista zespołu Kult cierpliwie podpisywał książki, z każdym z fanów porozmawiał, a po tym spotkaniu stwierdziłam, że jest on jednym z najsympatyczniejszych ludzi, jakich spotkałam. Zmierzając w kierunku wyjścia zaobserwowałam, że kolejka do stanowiska zdaje się nie kończyć.

Paulina Łyszko


Komentarze