Paul Brannigan, Ian Winwood „Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć” [Recenzja]


Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć to pierwszy tom składającej się z dwóch tomów biografii Metalliki autorstwa Paula Brannigana i Iana Winwooda opisująca lata 1981-1991.


Wspiąć się na Mount Everest

„Ale o kim powinniśmy napisać? Odpowiedź na to pytanie sama krzyczała do naszych uszu: o Metallice! Skoro się wspinać, to dlaczego nie od razu na Mount Everest, prawda?!”

Cytat pochodzi z książki Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć.
Twórcy pierwszej z dwóch części opisującej karierę zespołu MetallicaPaul Brannigan i Ian Winwood od razu chcieli wspiąć się na jeden z największych szczytów na świecie – muzyczny Mount Everest, czyli Metallicę. Kiedy przeczytałam powyższy cytat zamieszczony w publikacji Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć pierwsze, co przyszło mi do głowy to, to że z wyższego szczytu upadek będzie bardziej bolesny. Duet nie zaczął od opisywania życiorysu muzyków grających w jakimś mniejszym zespole – postanowił od razu zabrać się za kolosa zwanego Metallicą i narazić się na krytykę milionów fanów. Jak wyszło?!

Pierwsze 10 lat

Metallica istnieje już ponad trzy dekady – niedawno minęła 34. rocznica istnienia grupy. Dwa tomy napisane przez duet Brannigan Winwood obejmują 30 lat, a tom pierwszy lata 1981-1991. Przez pierwszą dekadę formacja pędziła bez wytchnienia – grupa nagrywała płytę za płytą i zagrała setki koncertów, zarówno tych małych, klubowo-knajpianych, jak i w halowych, czy stadionowych obiektach. Publikacja Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć zawiera dogłębny opis pierwszych dziesięciu lat kariery zespołu – począwszy od not biograficznych każdego z członków formacji (także byłych muzyków), pierwszych kroków zespołu najpierw na scenie w LA, potem w San Francisco, a skończywszy na najbardziej traumatycznym doświadczeniu – wypadku autokarowym w Szwecji, w którym zginął basista grupy – Cliff Burton.

10 rozdziałów

Poza Gorączką złota – rozdziału otwierającego całą publikację nawiązującego do utworu Ecstasy Of Gold skomponowanego przez Ennio Morricone i tak, jak koncert rozpoczynającego również biografię zespołu każdy z rozdziałów to tytuł, bądź nawiązanie do tekstu piosenki grupy Metallica. Wygląda więc na to, że autorzy zadbali o każdy detal.

Metallica swoim pierwszym studyjnym albumem zmieniła dotychczasowe postrzeganie muzyki heavymetalowej, album Kill ‘Em All rozprzestrzeniał się wśród fanów gatunku w bardzo szybkim tempie, jednak zanim do tego doszło Lars Ulrich musiał przeprowadzić się do USA i zacząć realizować swój plan założenia zespołu. Brannigan i Winwood zagłębili się w początki istnienia grupy i nie pomijając żadnego etapu rozwoju Metalliki rzetelnie opisali historię formacji zamykając pierwszy tom na Czarnym Albumie wydanym w 1991 roku.

Upadek ze szczytu?

Lekkie pióro autorów sprawiło, że pochłonęłam tę książkę bardzo szybko, a przyswojenie faktów z historii Metalliki nie sprawiło mi kłopotów. Merytorycznie publikacja została bardzo dobrze przygotowana – starałam się sprawdzać zgodność faktów i nie wychwyciłam żadnych pomyłek. Uwielbiam czytać książki – zwłaszcza te „rock’n’rollowe” i uwierzcie mi – nie ma nic gorszego niż książka napisana tak, że masz ochotę jej nie czytać. Na szczęście w przypadku Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć się nie zawiodłam i z niecierpliwością czekam, kiedy rozpocznę drugi tom autorstwa Brannigana i Winwooda pod tytułem Metallica. Prosto w czerń.

Paulina Łyszko

Komentarze