Sztywny Pal Azji, Róże Europy i Kobranocka w Krakowie [Relacja]

Na zdjęciu wokalista Róż Europy / fot. Paulina Łyszko

Zespoły: Sztywny Pal Azji, Róże Europy i Kobranocka z okazji 30. lat na scenie zagrały wyjątkowy koncert w klubie Kwadrat w Krakowie. Jako support zaprezentowała się krakowska grupa Clodie. Ci z Was, którzy nie mogli pojawić się na koncercie 27 lutego mają jeszcze szansę zobaczyć ten wyjątkowy line up dzisiaj w Krakowie na drugim, dodatkowym koncercie!Punktualnie o godzinie 19 na scenę w krakowskim klubie Kwadrat wszedł zespół Clodie – młoda, krakowska grupa, która gra muzykę inspirowaną latami 80. z piękną blondynką w roli liderki. Formację tworzy pięciu muzyków: Klaudia Trzepizur (głos), Paweł Remański (gitara prowadząca), Olaf Olszewski (gitara solowa), Tomasz Budek (bas) i Arek Kołodziej (perkusja).

Charyzmatyczny kobiecy wokal i przyjemne dla ucha, melodyjne rockowe piosenki to znak rozpoznawczy Clodie. Grupa powstała w październiku 2013 roku, a zadebiutowała na początku 2014 utworami: Taki Czas, Są dni i Zostawiam Wszystko. Ogromnym plusem repertuaru zespołu jest to, że wszystkie kawałki wykonywane są w języku polskim – ewidentnie grupa nie podąża za popularnym trendem, aby wykonywać utwory anglojęzyczne.

Wokalistą grupy jest piękna młoda dziewczyna, ale niech te pozory Was nie zmylą – drzemie w niej mocny głos o interesującej barwie z momentami słyszalną delikatną chrypką. Clodie spotkał się z ciepłym przyjęciem przez krakowską publiczność, a swoim repertuarem idealnie pasował jako „otwieracz” przed gwiazdami wydarzenia.

Zespół Clodie (zdjęcia Paulina Łyszko):

Trzy ikony muzyki lat 80. wystąpiły na jednej scenie w klubie Kwadrat w sobotni wieczór prezentując swoje najbardziej znane i te mniej popularne utwory. Jako pierwszy wszedł na scenę Sztywny Pal Azji prezentując energetyczny, godzinny show. Podczas koncertu nie zabrakło utworów z najbardziej znanej, debiutanckiej płyty formacji  zatytułowanej Europa i Azja, która ukazała się w 1987 roku – rok po powstaniu zespołu.

 Wieża Radości, Wieża Samotności; Budujemy Grób Dla Faraona, Nasze Reggae, Europa i Azja czy Kochałem Cię to tylko kilka z piosenek, których mogliśmy wysłuchać podczas występu Sztywnego Pala Azji. Publiczności podobało się do tego stopnia, że po zakończeniu koncertu domagała się bisu… i dostała to, czego chciała. Grupa zagrała jeszcze dwa dodatkowe numery.

Sztywny Pal Azji (zdjęcia Paulina Łyszko):Ostatnim zespołem przed Kobranocką były Róże Europy – kolejna ikona muzyki lat 80. i pomimo tego, że nie urodziłam się w tej dekadzie przyznam szczerze, że najbardziej z tego świetnego koncertowego menu chciałam zobaczyć właśnie ten zespół. Róże Europy tak, jak ich poprzednicy zagrali godzinny set, podczas którego można było usłyszeć takie numery, jak: Aleje Jerozolimskie ‘88’, Żyj Szybko, Kochaj Mocno, Umieraj Młodo; Rock’n’Rollowcy, Kontestatorzy, Wesołych Świąt, Surfingujące Buty czy Radio Młodych Bandytów.

Jednak co to za koncert Róż Europy bez utworu Jedwab? Otóż zespół droczył się z fanami i wykonał swój sztandarowy przebój dopiero na bis i to po długich, i głośnych prośbach. Kiedy grupa ponownie weszła na scenę i zaczęła intonować początek piosenki jeszcze bez instrumentów publiczność przyłączyła się i już po chwili cała sala głośno śpiewała Jedwab.

Róże Europy (zdjęcia Paulina Łyszko):Kobranocka weszła na scenę z małym opóźnieniem nie spowodowanym z winy zespołu. Grupa swój koncert od razu rozpoczęła z wykopem – utworem Ela, czemu się nie wcielasz? by płynnie przejść do Ostrożnie Trutka.

Ela, czemu się nie wcielasz?, Ostrożnie Trutka, List Z Pola Boju, Kaftanik Bezpieczeństwa, Biedna Pani, Kombinat czy Daj Na Tacę to tylko kilka z około dwudziestu utworów, które zaprezentował zespół. Pomimo tego, że powoli publiczność zaczęła wychodzić w trakcie koncertu – co spowodowane było zapewne rozkładem komunikacji miejskiej w Krakowie – wśród widowni nie dało się odczuć uszczerbku osobowego – było tak samo głośno. Ten energetyczny koncert należy już do przeszłości, ale jeśli nie mieliście okazji być na nim wczoraj - to dzisiaj też macie taką możliwość – organizatorzy ze względu na ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem postanowili zorganizować drugi koncert tego składu w krakowskim klubie Kwadrat!

Kobranocka (zdjęcia Paulina Łyszko):
Paulina Łyszko

Komentarze