Among The Prey "Only For The Blinded Eyes” [Recenzja]


Among The Prey – finski zespół grający melodyjny death metal powstał w 2013 roku – w lutym wydał swój debiutancki album zatytułowany Only For The Blinded Eyes. Czy płyta wnosi coś nowego do muzyki?
Among The Prey powstał w 2013 roku z inicjatywy Iiro Kuntsi – który w formacji pełni rolę wokalisty i gitarzysty. Muzyka zespołu opiera się na połączeniu tradycyjnego i melodyjnego death metalu. Sam frontman tak określa debiutancki krążek zespołu: „Istotą tego albumu było zrobienie muzyki, która zawsze powinna być tak zrobiona. Jeśli artysta ma coś do powiedzenia – stawia się prawdziwie na linii ognia i wylewa wszystko z siebie na zewnątrz (sens słów wokalisty grupy można rozumieć po prostu jako dawanie z siebie wszystkiego będąc muzykiem; nie udawanie – przyp. P.Ł). Więc każda zagrana nuta i każda linia wokalu przeniesie te surowe emocje do (uszu – przyp. P.Ł) słuchacza. Mam nadzieję, że nam się udało oraz, że słychać, dlaczego ten album musiał powstać” – mówi o debiutanckim albumie Among the Prey Kuntsi.

Wydawnictwo składa się z dziewięciu autorskich utworów, które sprawiają bardzo spójne wrażenie. Na całym krążku nie ma przedstawionych skrajności, czy jakichś bardzo widocznych rozbieżności gatunkowych, niestety widać także, że płyta nie wnosi wiele „nowego”. Kawałkiem otwierającym Only For The Blinded Eyes jest piosenka Smile, która od pierwszych taktów uderza z mocą. Jeśli spodziewaliście się typowego dla pierwszego kawałka intro to źle trafiliście – piosenka od razu zaczyna się mocną perkusją i szybkim riffem.

Beyond Repair nie zaskakuje – także tutaj mocno wyeksponowano gitary i perkusję doprawiając całość mocnym wokalem. Niestety piosenka ginie pośród reszty utworów. Kawałek ma natomiast spory koncertowy potencjał i jeśli zespół odpowiednio to wykorzysta porwie tłum pod sceną. Tytułowa piosenka Only For The Blinded Eyes to mój faworyt jeśli chodzi o całą zawartość płyty. Utwór ma intrygującą melodię, dopracowane i idealnie ze sobą współgrające gitary, a śpiew wokalisty nie jest ani rażący, ani przesadzony – wszystko dobrze do siebie pasuje.

Burning Down In Hell również sprawia, że moja głowa podryguje. W tym utworze muzycy połączyli ostre z łagodnym, czyli świetne, melodyjne gitary z ostrą perkusją i chwytliwym tekstem, również głos wokalisty momentami jest jakby mniej ostry (ale niewiele mniej). Całość jest jak pieprz i sól, które w odpowiednich proporcjach mogą ze sobą współgrać. Burning Down In Hell zdecydowanie konkuruje z Only For The Blinded Eyes o miano mojego ulubionego numeru z debiutanckiej płyty Among The Prey.

Pieces zaczyna się niepozornie. Piosenkę rozpoczyna delikatne gitarowe intro, do którego dochodzi perkusja i melodyjny gitarowy riff. Dopiero później robi się nieco agresywniej. Jedyną stałą jest tutaj głos wokalisty, który nie zmienia swojego sposobu śpiewania nawet w nieco łagodniejszym gitarowo utworze. Kawałek zdecydowanie udowadnia, że delikatniejsze oblicze Among The Prey jest równie korzystne. Wake Up rozpoczyna się mocno i właściwie przez całą piosenkę nie zwalnia tempa. Niestety kawałek może niektórym słuchaczom wydawać się nieco nudny i troszkę za długi, ja natomiast obawiam się, że piosenka zginie w tłumie reszty utworów.

In Your Face to numer, który najmniej mi się podoba spośród wszystkich dziewięciu kompozycji. Piosenka sprawia wrażenie chaotycznej – mniej dopracowanej lub wręcz przeciwnie przekombinowanej. Muzycy niepotrzebnie wpletli melodyczną linię gitary (która po raz pierwszy pojawia się około 50 sekundy piosenki); czasami zbyt długie dopracowywanie numeru nie popłaca. W zasadzie z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to jedyny utwór z tej płyty, który kompletnie mi się nie podoba. Two Words Colliding ma najbardziej agresywny wokal spośród piosenek zamieszczonych na Only For The Blinded Eyes, ale z dodatkiem dobrych gitar wszystko świetnie do siebie pasuje. Dancing On Our Graves to zamykająca całą płytę kompozycja, która także cechuje się ostrością i jest dobrym podsumowaniem zawartości całego krążka oraz zawiera w sobie jedną z najbardziej chwytliwych melodii na całej płycie. Z ciekawością poczekam na ich kolejny album.

Ocena: 8 / 10

Paulina Łyszko

Tracklista:

1.     Smile
2.     Beyond Repair
3.     Only For The Blinded Eyes
4.     Burning Down In Hell
5.     Pieces
6.     Wake Up
7.     In Your Face
8.     Two Worlds Colliding
9.     Dancing On Our Graves

Zespół możecie znaleźć tutaj:

Komentarze