Powerwolf „The Metal Mass Live” [Recenzja]


Niemiecki zespół Powerwolf 29 lipca wydał swoje nowe koncertowe wydawnictwo zatytułowane The Metal Mass Live, które ukazało się nakładem wytwórni Napalm Records. Dlaczego zrecenzowanie The Metal Mass Live było prawdziwym wyzwaniem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszej recenzji.

Zrecenzowanie najnowszego koncertowego wydawnictwa zespołu Powerwolf The Metal Mass Live – to prawdziwe wyzwanie. Koncertowe wydawnictwo ukazało się w dziewięciu różnych formatach (więcej znajdziecie TUTAJ), a box w swoim podstawowym wydaniu zawiera ponad sześć godzin materiału wideo na dwóch krążkach DVD i jednym CD z najlepszymi koncertowymi kawałkami formacji. 


Każdy koncert zespołu niezależnie od rozmiaru obiektu, w którym się on odbywa przypomina spektakl teatralny – sceniczny makijaż, odpowiednie stroje i dopracowane w najmniejszym szczególe rekwizyty. I tak od wielu lat… Pierwszy krążek rozpoczyna się prawie dwugodzinnym koncertem formacji na zeszłorocznej edycji festiwalu Masters Of Rock (Czechy). Nagranie pokazuje Powerwolf  w szczytowej formie, a koncertowa setlista zawiera przekrój najlepszych kawałków grupy (zgromadzeni pod sceną fani mogli usłyszeć między innymi: Amen & Attack, Armata Strigoi, Werewolves Of Armenia, We Drink Your Blood). Pełne dynamiki ujęcia pokazują zespół w akcji i starają się – z resztą z dużym powodzeniem – oddać atmosferę występu formacji. Jednak najprzyjemniej ogląda się sceny, w których widać rozentuzjazmowaną publikę i świetną interakcję frontmana grupy – Attili Dorna – oraz reszty zespołu z widownią. Niektóre ujęcia z czeskiego festiwalu sprawiają wrażenie nieostrych (ziarnistych), ale być może był to celowy zabieg mający przypominać amatorskie nagrania fanów.

Trailer #1
Pierwszy krążek DVD zabiera nas także kilka lat w przeszłość – do 2005 roku – kiedy to Powerwolf po raz pierwszy był headlinerem niemieckiego festiwalu Summer Breeze. Zestaw utworów wykonanych podczas tego festiwalu był bliźniaczo podobny do tego z Masters Of Rock, dlatego zastanawiam się nad zasadnością umieszczania dwóch (a właściwie trzech wliczając w to, co znajdziemy na DVD numer dwa) tak podobnych koncertów. Z drugiej strony dobrze, że zawarto na tym wydawnictwie przekrój mniej-więcej całej kariery Powerwolf – od pierwszego show w roli headlinera na Summer Breeze, aż po spektakularne Masters Of Rock i intymną atmosferę klubowego koncertu (ale o tym za chwilę).

Trailer #2
Poza dwoma nagraniami koncertów DVD numer jeden zawiera jeszcze krótki – trwający nieco ponad jedenaście minut – dokument zatytułowany A Day With Powerwolf At Summer Breeze – pokazujący w ogromnym skrócie to, co działo się za kulisami festiwalu. Zobaczycie w nim typowe dla muzyków czynności takie, jak udzielanie wywiadów, czy podpisywanie płyt. Nie zobaczycie natomiast samego procesu przygotowania się artystów do wieczornego występu – czyli charakterystycznego makijażu – „rytuału” wykonywanego na godzinę przed rozpoczęciem show. Na płycie znajdują się także cztery teledyski: Amen & Attack, Army Of The Night, We Drink Your Blood oraz Sanctified With Dynamite, uważam jednak, że na tym wydawnictwie są one zupełnie zbędne.

Trailer #3
Drugi krążek DVD zawiera zapis klubowego koncertu z trasy Wolfsnachte Tour z ubiegłego roku. Zestaw zarejestrowanych utworów również jest prawie identyczny z poprzednimi setlistami, dlatego zastanawiam się, czy naprawdę trzeba było zestawiać ze sobą w jednej kompilacji trzy prawie takie same występy. Atutem tego ostatniego show jest przede wszystkim bardziej intymna atmosfera - bardzo charakterystyczna dla klubowych koncertów. Także ten materiał (tak, jak dwa poprzednie koncerty) ma słabszej jakości ujęcia, które ponownie przywodzą mi na myśl chęć oddania fanowskiej perspektywy nagrywania. 

Na drugim krążku znajdziemy jeszcze niespełna godzinny film dokumentalny Of Wolves And Men z obszernymi wywiadami z członkami Powerwolf, w których muzycy mówią między innymi o powstaniu zespołu, ewolucji kreacji scenicznej, zmianie w szeregach kapeli oraz o swoim stosunku do fanów. Trzypłytowe wydawnictwo zamyka krążek CD z utworami grupy w wersji live.

Trailer #4
The Metal Mass Live to ponad sześć godzin materiału i z całą pewnością będzie niezłym rarytasem dla każdego fana zespołu.

Ocena: 9/10

Paulina Łyszko


Komentarze