„Obnażeni. Prawdziwa historia Depeche Mode” [Recenzja]


Z okazji wydania nowej studyjnej płyty grupy Depeche Mode Wydawnictwo In Rock postanowiło ponownie wydać biografię grupy. Uzupełniona o dodatkowy rozdział autorstwa Pawła Brzykcy nowa wersja książki Obnażeni. Prawdziwa historia Depeche Mode autorstwa Jonathana Millera jest już dostępna w sprzedaży, a ja zapraszam do przeczytania recenzji niniejszego wydawnictwa.


Przyznam się Wam do czegoś – postanowiłam zrecenzować tę książkę z przekory i ciekawości. Nie tylko chciałam pogłębić moją niewielką wiedzę na temat historii Depeche Mode, ale przede wszystkim sprawdzić, czy biografia zespołu, po którego twórczość nie sięgam prawie w ogóle mnie zainteresuje. Czy Jonathanowi Millerowi udało się zainteresować mnie losami formacji? Odpowiem na to pytanie później. 

To zawierające ponad pięćset stron wydawnictwo opowiada o historii Depeche Mode w typowy dla biografii muzycznej sposób, nic więc dziwnego, że wyróżniają ją charakterystyczne dla tego gatunku elementy. Niech Was to jednak nie zniechęci! Publikacja napisana została w przystępny sposób, który sprawia, że nie tylko łatwo się ją czyta, ale jest się przez nią wręcz „wciągniętym do środka”. Rzetelne zebranie materiału przez Jonathana Millera (autor pokusił się nawet o cytowanie treści pamiętnika Deb Danahay – dziewczyny Vince’a Martina) również nie pozostało bez wpływu na moją ocenę. Rozmiar też ma znaczenie… Oczywiście rozmiar rozdziałów, które swoją objętością zachęcają do czytania nie męcząc przy tym czytelnika. Tak więc teraz mogę odpowiedzieć Wam na postawione w poprzednim akapicie pytanie: Jonathan Miller zainteresował mnie historią zespołu, którego twórczość nie jest mi tak bliska, jak na przykład: Metalliki, Iron Maidem, AC/DC, czy Motorhead (co za tym idzie chętniej sięgam po książki opisujące te właśnie grupy). To się dopiero nazywa dobra biografia!

Przejdźmy teraz do minusów. Pierwszym jest zbyt mały rozmiar czcionki, którą publikacja została napisana, co na dłuższą metę sprawia, że wasze oczy mogą być zmęczone. Da się to jednak wytłumaczyć – po prostu, gdyby użyto większej czcionki książka podwoiłaby swój rozmiar. Drugim drobne (naprawdę znikome) literówki i błędy stylistyczne, na które jednak da się przymknąć oko. Pomocny w zrozumieniu występowania nielicznych błędów jest zawarty we wstępie komentarz Piotra Stelmacha: Staraliśmy się dość wiernie oddać treść oryginału. Być może zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale nieskazitelna czystość języka polskiego nie była dla nas priorytetem. Postawiliśmy bardziej na fakty i ich rzetelny opis, co, jak rozumiemy, było istotne również dla Autora tej biografii.

Obnażeni. Prawdziwa historia Depeche Mode to książka nie tylko dla fanów zespołu, ale także dla ludzi gustujących w biografiach. Jestem najlepszym przykładem osoby nie słuchającej na co dzień twórczości Depeche Mode i zachwyconej sposobem przedstawienia historii formacji przez Jonathana Millera. Jeśli jednak jesteś fanem DM to zapewne ucieszy Cię fakt, że najprawdopodobniej jest to najbardziej wyczerpująca pozycja na temat zespołu dostępna na polskim rynku wydawniczym (w dodatku uaktualniona).


Ocena: 4/5


Komentarze