Już 7 października w krakowskiej Apotece zagrają zespoły TZN Xenna i Chupacabras. Bilety w cenach 20/30 zł są już dostępne w sprzedaży.
TZN Xenna & Chupacabras /
Apoteka Pub / 07.10.17 / Kraków
Apoteka Pub
ul.Meiselsa 24, 31-058 Kraków
start 20:00
bilety 20/30PLN
Apoteka Pub
ul.Meiselsa 24, 31-058 Kraków
start 20:00
bilety 20/30PLN
Zespół TZN Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa "Zygzaka" Chojnackiego, gitarzysty Marka "Markusa" Kucharskiego, perkusisty Tomasza "Gogo Szulca" Kożuchowskiego i basisty Piotra "Czombego" Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek "Sydney" Zientała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Wiosną 1982 zespół zagrał trasę "Rock Galicja" wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie.
W sierpniu wygrał eliminacje na festiwalu "Open Rock" w krakowskiej "Rotundzie" występując m.in. u boku grup: Turbo i Stalowy Bagaż, który umożliwił mu występ na festiwalu w Jarocinie. Muzycy jednak zrezygnowali z tej możliwości określając to miejsce mianem "festiwalu milicyjnego".
W tym czasie grupa pojawiła się w reportażu Telewizji Polskiej dotyczącym subkultur ("Sposob na życie" Ewy Skurczyńskiej), a także w programie o polskich punkach zrealizowanym przez zachodnioniemiecką stację ARD. Jesienią miejsce "Markusa", który został wcielony do LWP zajął Andrzej "Falkonetti" Kuszpyt, z którym TZN Xenna zagrała koncert w Sali Kongresowej. W 1983 "Zygzak" został usunięty z zespołu, a obowiązki wokalisty przejął "Falkonetti". Niewiele później muzycy przerwali działalność. "Gogo Szulc" odszedł do zespołu Tilt, natomiast "Sydney" w drugiej połowie lat 80. nawiązał krótką współpracę z Robertem Gawlińskim (wówczas ex–Madame) w jego zespole The Didet Bidet.
W 1984 roku TZN Xenna została reaktywowana przez: "Zygzaka", "Markusa", "Falkonetti'ego" (gitara basowa) i nowego perkusistę Dariusza "Dynię" Dynowskiego. W tym składzie zespół wystąpił w październiku w warszawskim klubie "Stodoła" grając obok Siekiery i amerykańskiej grupy Youth Brigade. W następnym roku muzycy wystąpili m.in. na festiwalu "Róbrege", oraz nagrali w tonpressowskim studiu cztery utwory: "Dzieci z brudnej ulicy", Ciemny pokój", "Gazety mówią" i "Nasz świat".
W pięcioosobowym składzie TZN Xenna grała koncerty do połowy 1987 roku, kiedy to muzycy postanowili zakończyć działalność. "Zygzak" później kontynuował granie w zespołach Lumpers i The Klaszcz. Wystąpił gościnnie na płytach: "Zdrada" (1996) zespołu Farben Lehre (śpiewając w utworze "Gazety mówią"), oraz na koncertowym albumie Armii "Koncert na XX-lecie" (wykonując utwór "To moja zemsta"). Dynowski w latach 2000–2003 był perkusistą grupy Deuter.
Od 2010 roku zespół działał w składzie :Tele Kesur, Dynia, Klaus i Zygzak. Premierowy występ podczas festiwalu "Rock Na bagnie 2011" został dobrze przyjęty przez publiczność. Oprócz znanych z lat 80-tych utworów zespół zagrał swój nowy utwór "Niegrzeczny pomysł". Ostatecznie jako "Kałasznikow" stał się zwiastunem nowego rozdziału w histori Tzn Xenna. Koncert 26.11.2011 w Suwałkach stał się pierwszym krokiem do klubowych spotkań z publicznością. Entuzjastyczne przyjęcie przez młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę. 17.12.2011 Tzn Xenna po raz pierwszy od 24 lat wystąpiła w Warszawie. Koncert w Punkt Radio Luksembourgh obejrzało prawie 800 osób. Przy dźwiękach znanych utworów publiczność zdzierała sobie gardła śpiewając razem z zespołem. Nowe utwory "Kałasznikow" i "Wolacy" zostali dobrze przyjęci a na bis wystąpił GoGo Szulc(pierwszy perkusista TZn Xenna) grając "Gumę" i "Religię". Rok 2011 zakończył sie wydaniem drugiej po "Dzieciach z brudnej ulicy", 7"EP "Tzn Xenna 981-2011".Cały pierwszy nakład został wyprzedany w przedsprzedaż jeszcze przed wytłoczeniem.
18.11.2012 ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta studyjna. "Dziewczyny w pogo" składająca się z siedmiu nowych utworów i 6 pereł z historii zespołu. Jest to niezwykle intrygująca pozycja ponieważ jest pierwszą, studyjną płytą wydaną w 31 lat od powstania zespołu. Latem 2013 roku, w Mamoot Studio zespół nagrał swoją drugą studyjna płytę. Na płycie znalazło sie 7 premierowych utworów i sześć z historii zespołu. Materiał został zmiksowany w studio As One przez Smoka i Activatora. Płyta CZART PRLU ukazała sie w dniu 9 listopada 2013 roku razem z dodatkiem w postaci dvd z koncertu w Jarocinie 2012. Jarociński koncert był pierwszym w historii zespołu występem na tym festiwalu.
W 2014 roku zespół zagrał 18 koncertów w ramach "Czart PRL-u tour 2014". Wystąpił też w Pokojowej Wiosce Kryszny, która co roku organizuje koncerty w Ramach Przystanku Woodstok. Zespół pojawił się też na krakowskim Punk Fest 2014organizowanym przez Galicja Productions. Rok 2015 to dwie trasy zagrane wspólnie z Sexbombą.
Trasa "Wiosenne pogo" i "Skorpionalia 2015" odwiedziło trzynaście miast. Oprócz tego zagrał innych piętnaście koncertów m.in :na scenie alternatywnej Cieszanów Rock Festiwal, Hey Ho Ramona festiwal w Trzcielu i po raz drugi na Punk Fest 2015 w Krakowie. Lata 2015-2017 to trasy zagrane wspólnie z Sexbombą, Apteką czy Bulbulators. W roku 2018 zespół wyda 3 płytę .
Chupacabras to grupa weteranów krakowskiej sceny niezależnej. Zespół powstał z połączenia się dwóch załóg działających w latach 90.:punk rockowego ID i ska corowego Bandoga. Zespół zaistaniał w roku 2006 za sprawą singla "Dlatego, że mnie nie chcesz" pochodzącego z debiutanckiej płyty zatytułowanej tak jak nazwy grupy. Utwór na krążku ze słynnym wersem "Dlatego, że mnie nie chcesz znajdę robotę w TVN" gościnnie wykonał Marcin Świetlicki.
W 2004 r. zespół dostał wyróżnienie na Festiwalu Rockowym w Węgorzewie. W 2007 r. grupa wystąpiła na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Pod koniec 2007 r. zespół pokazał się również zagranicznej publiczności na koncertach w Belgii i we Francji, co zaowocowało pojawieniem się piosenek Chupacabras na antenach francuskich rozgłośni radiowych (m.in. Konstroy/ Paryż, 442 eme Rue/Sens, Radio Campus 3/Troyes, Rockenfolie/La Roche Sur Foron).
Dyskografia:
Chupacabras (2006, Mystic Production)
Iluminacja (2010, Mystic Production)
Dom (2017, Manufaktura Legenda)
Komentarze
Prześlij komentarz