NORTHWARD podpisuje kontrakt z Nuclear Blast


NORTHWARD, czyli projekt stworzony przez wokalistkę zespołu Nightwish - Floor Jansen oraz gitarzystę grupy Pagan’s Mind - Jørna Viggo Lofstada - podpisał kontrakt z wytwórnią Napalm Records.  

Pomysł stworzenia NORTHWARD powstał po spontanicznym występie podczas „All Star Jam” na festiwalu Progpower USA Festival w 2007 roku, kiedy to Jansen i Lofstad wykonali na scenie kilka coverów i zdali sobie sprawę z chemii, jak „przepływała” pomiędzy nimi.

W 2017 roku – podczas rocznej przerwy grupy Nightwish – Floor Jansen wykorzystała okazję i postanowiła zaproponować gitarzyście wskrzeszenie zawieszonego projektu. "Jørn Viggo był pozytywny wobec tego projektu i zaczęliśmy tworzyć ogólne plany, spotkaliśmy się ponownie w marcu 2017 roku w Szwecji, aby przejść przez cały materiał razem, żeby zobaczyć czy nadal czujemy się zadowoleni z tego, co stworzyliśmy” – wspomina wokalistka.

Brzmienie NORTHWARD ma być mocne, euforyczne, zakorzenione w twórczości grup Skunk Anansie, Foo Fighters i Alter Bridge, ale także starszych zespołów, takich jak Deep Purple, czy Led Zeppelin. W pracy nad utworami pierwotnie skomponowanymi w 2008 roku formacji pomaga producent Jacob Hansen (znany między innymi ze współpracy z grupą Volbeat). „Muzyka jest melodyjna, ale także kopie prosto w twarz. Świetne riffy, dobre melodie, wysmakowane aranżacje. Chcemy po prostu określić ją mianem dobrej muzyki” – mówi Floor i dodaje: „chcieliśmy eksplorować podstawowe rockowe brzmienie, z bębnami, basem, gitarą i wokalem. Nie ciężkie warstwy klawiszy i chóru, etc”.

Poza Floor Jansen i Jørnem Viggo Lofstadem NORTHWARD tworzą: Morty Black (TNT) na basie, Django Nilsen i Stian Kristoffersen (PAGAN'S MIND). Gościnnie wystąpią: Irene Jansen śpiewając z siostrą duet w utworze Drifting Island i Ronny Tegner z PAGAN'S MIND grając na pianinie w jednym z kawałków.

Data premiery debiutanckiego wydawnictwa (które ukaże się nakładem wytwórni Nuclear Blast Records) ma zostać ujawniona wkrótce. Floor Jansen dodaje: „Jesteśmy szczęśliwi i podekscytowani możliwością wydania tego rockowego albumu pod skrzydłami Nuclear Blast. Zaakceptowali wyzwanie wprowadzając ten nie metalowy krążek w świat wierząc w nas jako w muzyków oraz także z powodu czystej miłości do muzyki, która brzmi dla nich dobrze. Oboje włożyliśmy nasze serca i dusze w ten album. Jesteśmy z niego bardzo dumni i nie możemy się doczekać pokazania go wam”.

Rok 2018 dla Floor Jansen zapowiada się niezwykle pracowicie, poza projektem NORTHWARD, artystka razem z grupą Nightwish wyruszy w światowe tournee promujące dwupłytowe wydawnictwo Decades, które ukaże się w marcu bieżącego roku. Trasa  Decades World Tour obejmie także Polskę. Nightwish wystąpi 17 listopada w krakowskiej Tauron Arenie. Więcej szczegółów na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Komentarze