Protesty przeciwko satanistycznemu koncertowi w Rzeszowie. Radni PiS chcą odwołania wydarzenia


Radni PiS chcą odwołania satanistycznego koncertu w rzeszowskim klubie Life House. Podczas wydarzenia mają wystąpić między innymi formacja Marduk.


Radni Prawa i Sprawiedliwości apelują o odwołanie zaplanowanego na 2 maja br. w rzeszowskim klubie Life House koncertu zespołu Marduk. Oprócz Szwedów tego wieczoru mają wystąpić także grupy Infernal War i polska Arkona. Dzień wcześniej ten sam skład zagra w Poznaniu.

Wydarzenie promuje plakat, na którym znajduje się odwrócony krzyż. Jak donosi portal informacyjny Rzeszów News radni partii PiS chcą odwołania satanistycznego koncertu. „Nasz sprzeciw budzą również pojawiające się w Rzeszowie plakaty promujące tą imprezę, a które zawierają oczywiste symbole antychrześcijańskie i satanistyczne” (…). W ostatnim czasie nasze środowisko wielokrotnie wykazywało zrozumienie dla wysiłków Waszego klubu chcącego współtworzyć rzeszowskie życie kulturalne przez organizowanie wartościowych imprez dla młodzieży” – czytamy w piśmie radnych.

„Jednak tak jak my wykazaliśmy wrażliwość dla kulturalnej aktywności klubu Life House, tak domagamy się, aby przy planowaniu koncertów wykazali się Państwo wrażliwością i nie organizowali imprez, których satanistyczna wymowa uraża zdecydowaną większość mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia” – dodają politycy.

Klub Life House, do którego zwrócono się o odwołanie wydarzenia przedstawia jasne stanowisko w rozmowie z Rzeszów News: „Agencja (Massive Music, która wynajęła klub, aby zorganizować koncert - przyp. aut.) zapewniła nas, że żaden zespół, który wystąpi na koncercie w jego trakcie nie obraża jakichkolwiek symboli religijnych. To, że w nazwie zespołu Marduk jest odwrócony krzyż, wynika ze stylistyki, jakiej na co dzień używają zespoły black metalowe. Często ma być ona mroczna, ale z satanizmem nie ma nic wspólnego” – mówi menedżer klubu, Dorian Pik.


Wniosek radnych PiS dla klubu jest nieporozumieniem: „Ktoś, coś sobie źle skojarzył. Rozumiałbym protesty przeciwko koncertowi zespołu np. Behemoth, ale te, który u nas wystąpią, koncertują po całej Europie i nikt takich problemów nie robił, jak w Rzeszowie. Nie ma żadnych podstaw, by się burzyć” – dodaje przedstawiciel instytucji. 

Klub Life House nie odwoła wydarzenia. „No chyba, że Rada Miasta wyda nam taki nakaz, to się do niego dostosujemy. Ale chyba rada nie ma do tego uprawnień” – dodaje Pik.

Komentarze