Heilung zagrał na Wacken Open Air 2018 [RELACJA + GALERIA]

fot. Wojciech Nowak
Zespół Heilung wystąpił podczas Wacken Open Air 2018. Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia galerii zdjęć z występu formacji.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Nowak


Grupa Heilung (niem. leczenie, uzdrowienie) to młody zespół mający na swoim koncie dwie płyty: Ofnir (2015) oraz Lifa (2017). Mimo młodego wieku Heilung był nominowany w kategorii Best Underground Band do nagrody Metal Hammer Golden Gods Award w roku 2018.

Heilung na Wacken Open Air

W środę - 1.08.2018 - zespół pojawił się na Wackinger Stage na Wacken Open Air 2018 jako ostatni z wieczornych wydarzeń. Chciałem napisać „koncertów”, ale to nie był koncert, a raczej szamańska ceremonia. Trwające ok. 10 minut intro to powrót do czasów kiedy po Wacken spacerowały tury, Rzymianie szturmowali Brytanię, a pragermańscy szamani troskliwie ryli runy. Spektakl dziejący się przed naszymi oczami to podróż 2000 lat wstecz. Na scenie pojawiają się wojowie germańscy, szamani, wróże, bardowie, itp. 

Zespół wykonał mrówczą pracę budując całe przedstawienie na bazie dostępnych źródeł historycznych oraz archeologicznych. Scenografia przywodzi na myśl szamańską ziemiankę, gdzie błogosławi się wojów idących na śmierć, wróży z kości i komunikuje się bezpośrednio z naturą i żywiołami. Wszędzie na scenie są obecne szamańskie, pogańskie symbole, jelenie rogi, maski, czaszki. Tego się nie da szybko zapomnieć.

Heilung zaprezentował materiał z obu płyt, po ceremonii otwarcia przyszła kolej na In Maidjan, Alfadhirhaiti, Carpathian Forest, a potem na Krigsgaldr, Fylgija Ear, Othan i Hamrer Hippyer. Pieśni wykonywane są w zawodzącym, gardłowym, przypominającym na myśl warczenie i wycie zwierząt języku pragermańskim, z pojawiającymi się nagle skrzeczącymi wstawkami w angielskim - do tego z towarzyszeniem bębnów, bębenków, tamburynów, kości i wszystkiego co wydaje jakikolwiek dźwięk. Głosy układają się zgodnie z rytmem bębnów, najczęściej schodząc do niskiego growlu, co potęguje wrażenie niesamowitości oraz budzi niepokój. Równocześnie światła sceny pulsują w takt muzyki.

Wrażenie uczestnictwa w szamańskiej ceremonii, a nie koncercie, dominuje przez cały występ. Muzyka wije się, hipnotyzując rytmem, światłem i zaśpiewami. Instynktownie zaczynamy się poruszać do rytmu. Po kilku utworach moja świadomość miała dosyć, a równocześnie instynktownie szukałem obok miecza i tarczy, żeby ruszyć w bój. Heilung na pewno mnie nie wyleczył, ale też nie pozostawił obojętnym.  To nie muzyka dla każdego.

Wacken Open Air 2018

Festiwal Wacken Open Air odbył się już po raz 29. w niemieckiej miejscowości Wacken w dniach 2-4 sierpnia 2018. Podczas W:O:A w tym roku zagrali między innymi: JudasPriest, Nightwish, Running Wild, Helloween (w ramach trasy Pumpkins United), Arch Enemy, EpicaUdo Dirkschneider z projektem Dirkschneider, Dimmu Borgir, Sepultura, Ghost, Gojira, In Extremo, Children Of Bodom, Steel Panther, Samael, DORO, Behemoth, Skyline, Vince Neil, Danzig, Dokken, In Flames, Korpiklaani, Cannibal Corpse, Alestorm, Arkona, Skindred, Exit Eden, czy Blues Pills. 

Kto zagra na Wacken Open Air 2019?

Trzeciego dnia Wacken Open Air 2018 ogłoszono aż jedenaście zespołów, które zagrają podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji festiwalu. Potwierdzono udział formacji: Sabaton (ze specjalnym rocznicowym show), Krokus, Within Temptation, Powerwolf, Parkway Drive, Demons & Wizards, Airbourne, Rose Tattoo, Meshuggah, Dark Funeral i Avatar. Warto nadmienić, że Wacken Open Air 2019 jest wyprzedane.

Zobaczcie galerię zdjęć z koncertu Heilung:

Komentarze