Behemoth zaprasza na wystawę "Thou Art Darkest"


Z okazji premiery nowej płyty zespół Behemoth zapowiada wystawę sztuki! 


5 października ukaże się nowa płyta zespołu Behemoth. Premierze albumu "I Loved You At Your Darkest" towarzyszy wystawa fotografii/obrazów Sylwii Makris oraz rzeźb Tomasza Górnickiego. Prace obydwu artystów nawiązują odważny dialog ze sztuką sakralną i twórczością klasycznych mistrzów malarstwa. Oprócz ekspozycji w Gdańsku i Warszawie, wystawa „THOU ART DARKEST” będzie również prezentowana w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles.

Tak o wystawie mówi lider Behemoth, Adam Nergal Darski:

“Pomysł wystawy „THOU ART DARKEST” narodził się gdzieś w momencie pracy nad stroną wizualną albumu “ILYAYD”. Potencjał artystyczny tej pyty zmobilizował mnie do spotkania z wybitnym rzeźbiarzem młodego pokolenia Tomkiem Górnickim. Przedstawiłem mu kolekcje zdjęć Sylwii, a potem rozpoczęła się burza mózgów, której owocem jest ta wystawa. Dodatkową atrakcją imprezy będzie dokumentalny film o płycie nad którym pracowaliśmy z Grupą 13. Wystawę „THOU ART DARKEST” należy traktować jako wartość komplementarną płyty “I Loved You At Your Darkest”, ale jej interdyscyplinarny charakter może zaintrygować fanów sztuki niekoniecznie związanych z nurtem Black Metalu czy metalu w ogóle. W imieniu swoim oraz zespołu zapraszam wszystkich ludzi o otwartych głowach i sercach: wolnomyślicieli, sensualistów, estetów i hedonistów, którzy są głodni wyjątkowych wrażeń!”

Daty wystawy (z udziałem zespołu i twórców):

28.09 Gdańsk
2.10 Berlin
5.10 Londyn
08-09.10 Warszawa
02 -03.11 Nowy Jork
25.11 Los Angeles

„Behemoth to coś więcej niż przemysł muzyczny. To proces, który wybiega poza nagrywanie płyt, uczestnictwo w wielkich wyprzedanych trasach koncertowych i bycie ikoną gwiazdy rocka (lub, jeśli wolisz, black metalu). To celebracja życia wyrażana w wielowymiarowym koncepcie, w którym teksty, okładki, a nawet sceniczny outfit manifestują witalną na gestaltu zespołu estetykę. Niniejsza wystawa skupia się w szczególności na wizualnych aspektach kryjących się za albumem "I Loved You At Your Darkest". Ukazuje interdyscyplinarne podejście do twórczego procesu, gdzie dźwięk i obraz stwarzają katalizator umożliwiający nam bezpośrednie doświadczenie Piękna. Taka zdolność do przeobrażenia stanowi dat prawdziwego Artysty”.

Krzysztof Azarewicz
Gdańsk, lato 2018 e.v.


Poniżej szczegóły dotyczące polskich dat wystawy Thou Art Darkest:

28.09 - Gdańsk (piątek), godzina 20:00,  Plenum przy ulicy Elektryków (obok B90).
Zasady uczestnictwa w imprezie pod poniższym linkiem:


Podczas gdańskiej wystawy będzie miała miejsce premiera nowego piwa Behemoth, TRIVMVIRATVS!

08.10 - Warszawa (poniedziałek), godzina 20:00, Galeria przy ulicy Brackiej 20B - impreza zamknięta!
09.10 - Warszawa  (wtorek) - dzień otwarty, 12:00 – 20:00, Galeria przy ulicy Brackiej 20B, bez udziału zespołu, warunkiem uczestnictwa w wystawie jest okazanie nowego albumu  Behemoth "I Loved You At Your Darkest" (bądź innego gadżetu związanego z zespołem).


Sylwetki autorów prac:


Sylwia Makris
Urodzona w 1973 roku. Do 2007 zajmowała się rzeźbą, później odkryła w sobie zamiłowanie do fotografii. Jej dzieła inspirowane są twórczością klasycznych mistrzów malarstwa. Współpraca z Behemoth polegała na  wyszukaniu odpowiednich motywów i opracowywaniu szczegółów dotyczących wyglądu poszczególnych obrazów. Do współpracy zaproszono designerkę - Kasię Konieczkę, która zajęła się kostiumami, oraz charakteryzatorów efektów specjalnych i wizażystów: Czarka Kostrzewskiego i Beatę Korczyńską. Wszystko ożywił Darek Szermanowicz z Grupą 13. Za światło, tak ważne w tym projekcie, odpowiadał Christian Martin Weiss. W sesji uczestniczyła znana modelka Melanie Gaydos. Prace Sylwii Makris znajdują się w zbiorach muzeów i galerii między innymi w Niemczech, Polsce, USA.

Tomasz Górnicki
Urodzony 1 listopada 1986 roku, jest jednym z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia w Polsce. Uzyskał dyplom Magistra sztuki z wyróżnieniem w pracowni Janusza Antoniego Pastwy w 2010 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2009/2010. W swojej twórczości łączy klasyczne wykształcenie z odwagą na polu eksperymentów estetycznych. Jak sam przyznaje:

“Fascynuje mnie anatomia w zestawieniu z geometrią, napięcia wynikające z formy. W logiczną strukturę staram się wprowadzić pierwiastek chaosu: emocje. Napędza mnie permanentne uczucie upływu czasu, gdzie piękno równoznaczne jest ze stratą. W swoich rzeźbach pragnę zatrzymać czas, tak, aby uczucia w nich zawarte mogły trwać. Trwałe materiały są medium do zachowania wspomnień. Tematem moich poszukiwań jest też ciemna strona ludzkiej natury i nieustannie zadaję sobie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi: dlaczego?”.



Komentarze