Powrót EFTERKLANG! Zespół wystąpi w październiku w Warszawie i Krakowie

fot. materiały prasowe / fot. Kenneth Nguyen
Ukochany przez polskich fanów, duński zespół Efterklang, wraca na koncertowy szlak. Po prawie 6 latach nieobecności, wystąpią w Polsce na dwóch koncertach - 8 października w Warszawie (NIEBO) i 9 października w Krakowie (ZetPeTe). 


Efterklang od prawie dwóch dekad, zachwyca swoimi pop-artowymi melodiami, nieustannie testując nowe możliwości brzmieniowe. Nie zadowalają się starymi patentami, dlatego z każdym albumem, eksplorują nowe kierunki, instrumenty i zaskakujące połączenia. Końcowym efektem zawsze są wybitne piosenki, wyróżniające się oryginalnym brzmieniem i rozbudowanymi aranżacjami. Ich nagrania przywołują dokonania Mogwai, Sigur Ros, Talk Talk, The National czy Radiohead.

Minęło ponad 14 lat od kiedy muzycy nagrali olśniewający debiut studyjny Tripper (2004) i podpisali kontrakt z brytyjską oficyną Leaf Label. Muzyka, którą pokazali się szerszej publiczności, to kunszt łączenia tradycyjnych instrumentarium z elektronicznymi dźwiękami. Płyta osiągnęła rekordowe tempo sprzedaży. Jeszcze ambitniejszym okazał się kolejny krążek Parades z gościnnym udziałem trzydziestu muzyków. Po osiemnastu miesiącach żmudnej pracy w studio, zespół wyruszył w trasę w znacznie powiększonym składzie i do końca 2008 zagrał ponad 130 koncertów na całym świecie (w tym w Polsce).  Kolejny świetny album wydali w słynnej wytwórni 4AD. Na Magic Chairs muzycy odeszli od klasyki dominującej w początkach ich twórczości. Poszli w kierunku prostych utworów, za to pełnych pomysłów i niekonwencjonalnych popowych brzmień. 4 lata temu grupa wydała zaskakujący album Piramida. Nieustająco rozwijające się trio, stworzyło album oparty na dźwiękach z arktycznej wyprawy, gdzie zarejestrowali hałasy i używali ich jak instrumentów. Na ich podstawie konstruowali rytmy i melodie. Wzbogacili je także bardziej tradycyjnym instrumentarium, w wykonaniu wybitnych muzyków: skrzypka Petera Brodericka, perkusisty Earla Harvina, pianisty Nils Frahma, instrumentów dętych Andromeda Mega Express Orchestra oraz siedemdziesięcioosobowego żeńskiego chóru.

Efterklang tworzą nietuzinkowi muzycy, którzy jak dotąd rozwijali się na kilku polach - produkowali filmy, współtworzyli festiwale, a nawet własną stację radiową. Przede wszystkim to zespół, który występował na całym świecie, mając na swoim koncie, także występ w kultowej Opera House w Sydney. W 2014 roku zagrali spektakularny koncert pod nazwą The Last Concert, który sugerował, że jest to ich pożegnanie. Tak naprawdę, był to początek okresu refleksji i kolejnych eksperymentów, podczas którego narodził się dodatkowy projekt Liima (z Tatu Rönkkö) i zaowocował dwoma wydawnictwami. 

2019 rok to powrót starej formuły Efterklang. Zespół wystąpią 8 października w Klubie Niebo w Warszawie i 9 października w ZetPeTe w Krakowie. 

Bilety w sprzedaży od 29 marca na: eBilet | GoOut | Empikbilety | Going. i w stacjonarnych punktach sprzedaży.  

Komentarze