"Ikar. Legenda Mietka Kosza": zobaczcie teaser filmu!

fot. kadr z wideo
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to filmowa biografia geniusza fortepianu, niesamowitego jazzmana, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Tytuł pojawi się w kinach 18 października. W roli głównej zobaczymy Dawida Ogrodnika. Na ekranie partnerują mu Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Film wyreżyserował Maciej Pieprzyca, autor głośnego „Chce się żyć” i laureat Srebrnych Lwów za „Jestem Mordercą”. Dziś prezentujemy teaser „Ikara. Legendy Mietka Kosza” - zapowiada Wydawnictwo Agora. Nad stroną muzyczną filmu czuwał Leszek Możdżer, który odpowiada za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu, na którą składają się m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów („Take the A Train", „San Francisco", „Kasztany", „Cała jesteś w skowronkach").

W roli Mieczysława Kosza zobaczymy Dawida Ogrodnika, który podkreśla, że na planie ogromną satysfakcję dała mu gra na pianinie, możliwość improwizacji. Aktor nie ukrywa emocji, kiedy mówi o swojej roli: – Gram Mieczysława Kosza, pianistę jazzowego, który w wieku 12 lat stracił wzrok. Ta postać niesamowicie mnie zafascynowała. W budowaniu tej postaci ogromną rolę miał Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Bardzo pomogły mi też materiały archiwalne, ale przede wszystkim ludzie, którzy go znali i podzielili się ze mną swoimi wspomnieniami.

Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą. Wystąpił na uznawanym za najbardziej prestiżowy festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy. Jednak film Macieja Pieprzycy to nie tylko historia o muzycznym geniuszu. To przede wszystkim opowieść o walce z wewnętrznymi demonami, samotności oraz o poszukiwaniu akceptacji i miłości.

Film pojawi się w kinach 18 października. Za produkcję odpowiada RE Studio. Dystrybucja Next Film.

„IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA”:
Reżyseria i scenariusz: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Witold Płóciennik PSC
Scenografia: Joanna Anastazja Wójcik
Kostiumy: Agata Culak
Charakteryzacja: Jolanta Dańda
Muzyka: Leszek Możdżer
Dźwięk: Maciej Pawłowski M.P.S.E.
Dźwięk na planie: Robert Czyżewicz
Montaż: Piotr Kmiecik PSM
Kierownictwo produkcji: Ewa Jastrzębska
Reżyser castingu/ II reżyser: Ewa Brodzka
Obsada:
Mietek Kosz - Dawid Ogrodnik
Mały Mietek - Cyprian Grabowski
Bogdan Danowicz - Piotr Adamczyk
Gutek - Mikołaj Chroboczek
Marta - Wiktoria Gorodeckaja
Zuza - Justyna Wasilewska
Włodek - Michał Filipiak
Matka Mietka - Jowita Budnik
Ojciec Mietka - Jacek Koman
Zenek, brat Mietka - Dariusz Chojnacki
Marian Wolski - Grzegorz Mielczarek
Basia - Barbara Wypych
Siostra Halina - Katarzyna Wajda
Prof. Aniela - Maja Komorowska


Komentarze