„Piekło na ziemi. Zakulisowe opowieści z życia legend metalu” [RECENZJA KSIĄŻKI]


21 maja 2020 roku, nakładem wydawnictwa Kagra, ukazało się polskie wydanie książki Raising Hell autorstwa Jona Wiederhorna. Zapraszamy do przeczytania recenzji Piekło na ziemi. Zakulisowe opowieści z życia legend metalu.

Jona Wiederhorna wielu z Was może kojarzyć z publikacją Głośno jak diabli. Kompletna historia metalu bez cenzury (napisanej we współpracy z Katherine Turman). Wiederhorn jest także współautorem publikacji: My Riot: Agnostic Front, Grit, Guts & Glory stworzonej z Rogerem Miretem, Ministry: Zaginione Ewangelie według Ala Jourgensena, której współautorem jest sam muzyk oraz I’m The Man: Autobiografia tego gościa z Anthrax stworzona razem ze Scottem Ianem. Ponadto Jon pisał też między innymi dla: „SPIN”, „Guitar World”, „Revolver”, czy „Rolling Stone”.

Książka Piekło na ziemi. Zakulisowe opowieści z życia legend metalu to publikacja, która pisana jest w formie opowieści ustnej. Na ,materiał zamieszczony w publikacji składają się setki wypowiedzi muzyków – zarówno z topowych, metalowych kapel, jak i  przedstawicieli undergroundu. Jak komentuje to sam autor: „(…) składają się na nią prawie wyłącznie cytaty z wypowiedzi muzyków reprezentujących szeroki zakres wszelkich podgatunków metalu. Książka nie jest też opowieścią chronologiczną, ułożoną według linii czasowej; nie zaczyna się ona od Black Sabbath i nie kończy, być może, na Full of Hell, ale każdy jej rozdział koncentruje się na różnych szokujących aspektach metalowego stylu życia”.

Rozdział pierwszy, zatytułowany Breaking The Law, opowiada więc o kłopotach z prawem. Drugi, okraszony tytułem Trashed, o alkoholu. Trzeci, „Take as needed for pain”, o narkotykach, a czwarty zatytułowany Revelation Nausea z kolei traktuje o wymiotach. Piąty nazwany Girls Girls Girls, co oczywiste – o dziewczynach i seksie, szósty, 6(66): Welcome to Hell – jak określa sam autor - to „zabawa w adwokata diabła dla jaj lub wiecznego potępienia”. Siódmy z kolei, zatytułowany Caught in a Mosh, wspomina o przygodach wprost z mosh pitu. Rozdział ósmy – Raining Blood „to cierpienie i krwawienie dla metalu”. Die with you’re boots on (rozdział 9), poświecono na doświadczenia ze śmiercią. Thieves (rozdział 10) opowiada o kradzieżach. To było w stylu Spinal Tap (11) traktuje o nieszczęściach spotykających grupy. Highway To Hell (12) opowiada o koncertowaniu zimą. Symphony Of Destruction (13) to wspomnienia z niszczenia hoteli, autobusów i klubów. Laugh? I Nearly Bought One (14) to dowcipy i szalone przygody. Fighting the World (15) opowiada o bójkach. When the going gets tough (16) o wrogości publiczności, a książkę wieńczy rozdział 17 zatytułowany Metal on Metal, opowiadający o inspiracjach i wpływach. 

Jeśli już wspominamy o budowie rozdziałów… to warto zwrócić uwagę na ciekawą strukturę książki. Wydawnictwo zawiera siedemnaście rozdziałów – a każdy z nich, poza jedenastym (To był Spinal Tap), nazwany jest tytułem piosenki, odnoszącym się do zawartości i opatrzony krótkim wstępem opisującym kulisy powstawania danego utworu oraz, co znajdziemy w danym rozdziale, by następnie płynnie przejść do wypowiedzi muzyków.

Ogromnym atutem publikacji jest brak powtarzalności. Cóż, być może czekacie, na kolejny opis słynnego odgryzienia głowy nietoperza przez Ozzy’ego Osbourne’a, ale ta publikacja skupia się na mniej znanych historiach z życia muzyków, zarówno z metalowego mainstreamu, jak i undergroundu. Książka gwarantuje za to, że  przygody będą równie szalone i dzikie.

Wydawnictwo jest interesującym studium heavy metalowej historii, opowiedzianej wprost przez samych muzyków, w tym członków zespołów takich jak: Anthrax, Gorgoroth, Pantera, Raven, Municipal Waste, Possessed, Profanatica, Misery Index, Deceased, Crowbar, Down, Atheist, Helmet, Cradle Of Filth, Slipknot, Megadeth, Trivium, Warrant, czy Ministry. 

Założenie, że publikacja przybierze płynną formę niemal wyłącznie wypowiedzi artystów i ludzi związanych ze środowiskiem – daje wrażenie bezpośredniości – niemal odnosimy wrażenie, że spędzamy z nimi czas na przyjemnej rozmowie nad kuflem piwa. Autor wykonał kawał dobrej roboty składając w całość książkę przepełnioną ciekawymi informacjami dla każdego fana gatunku, który lubi zatopić się w lekturze!Komentarze