„Giganci wód i rocka” [RECENZJA KSIĄŻKI]

fot. okładka książki

Adrian Smith – gitarzysta legendarnego zespołu Iron Maiden - niedawno wydał swoją autobiografię, zatytułowaną Monsters Of River & Rock. My Life As Iron Maiden’s Compulsive Angler. Wydawnictwo szybko ukazało się także na polskim rynku, za sprawą Wydawnictwa SQN, pod tytułem Giganci wód i rocka. Opowieści gitarzysty Iron Maiden. Zapraszamy do przeczytania recenzji niniejszej książki.


3 września 2020 roku, nakładem Wydawnictwa SQN, ukazała się debiutancka książka Adriana Smitha – gitarzysty legendarnego zespołu Iron Maiden (oraz A.S.A.P, Psycho Motel, Urchin, czy Bruce Dickinson). Wydawnictwo zatytułowane Giganci wód i rocka. Opowieści gitarzysty Iron Maiden, nie jest typową, sztampową autobiografią. Książka oscyluje wokół barwnie opowiedzianych, wędkarskich przygód muzyka, a kariera gwiazdy rocka jest tylko tłem. I bardzo dobrze! 

Na szczęście nie mamy do czynienia z – określmy ją mianem klasycznej – autobiografii, której towarzyszy konkretna struktura: wstęp z wnikliwym opisem miejsca narodzin, charakterystyką rodziców, przodków i środowiska, z którego dana gwiazda się wywodzi, by następnie przejść do opisu żmudnej drogi na szczyt i rozkwitu kariery. Zamiast tego dostajemy obraz gwiazdy rocka, która pokazała się od zupełnie innej strony – pasjonata wędkowania, który z najdrobniejszymi detalami opisuje nam swoje wędkarskie przygody, które odbywał niemal dookoła świata. Oczywiście także w wypadku tej publikacji mamy pewną, niezachwianą strukturę: książkę otwiera – co zrozumiałe - wspomnienie Smitha dotyczące dzieciństwa, pierwszych połowów z ojcem, przerwania i powrotu do hobby.

Publikacja nie jest ułożona stricte chronologicznie – zamiast tego, każdy z siedemnastu rozdziałów poświęcony jest innej rybie i związanym z nią wydarzeniom oraz podróżom, w które zgrabnie wplecione zostają opowiastki z historii osobistego życia i kariery Iron Maiden (oraz innych projektów). Znajdziemy więc, między innymi, części dotyczące kolejno: pierwszego karpia, brzany, klenia, bassów wielkogębowych, cichli, pstrągów kanadyjskich, nowozelandzkich pstrągów, szczupaków, jesiotrów, paryskich karpi, linów, czy albuli. 

Adrian Smith zaskakuje czytelnika łatwością opowiadania – muzyk snuje zgrabne, pełne szczegółów opowieści, które przyswaja się z łatwością, pochłaniając kolejne rozdziały. Zupełnie jakbyśmy słuchali barwnych anegdot nad szklaneczką czegoś dobrego np. gorącej, parującej herbaty. Obecna w książce, wędkarska nomenklatura, zupełnie nie przeszkadza, a w razie gdybyście mieli kłopot z pewnymi terminami, na końcu znajduje się mały słowniczek, wyjaśniający to i owo.

W książce najbardziej zdumiało mnie przywiązanie do szczegółów. Jeżeli sięgniecie po publikację, natychmiast zrozumiecie o co mi chodzi – Adrian opisuje z detalami nie tylko podróże, wydarzenia zza kulis Iron Maiden, czy wędkarskie przygody, ale także wspomina momenty połowów, każdorazowo przedstawiając dokładny opis użytego sprzętu, warunków atmosferycznych, samego połowu oraz opisu wyłowionej ryby. Nie obawiajcie się jednak nudnych treści – Smith umiejętnie i ekscytująco przedstawia swoje historie. Sięgnijcie po książkę, a przekonacie się sami.

Giganci wód i rocka. Opowieści gitarzysty Iron Maiden jest więc miła odskocznią od typowych (auto)biografii gwiazd rocka, przepełnionych alkoholowymi i narkotykowymi ekscesami, opisem niszczenia własnego zdrowia, nagich kobiet, budowania marki zespołu / solisty, zwyczajowego rozpadu grupy, czy odejścia z formacji, następnie zjednoczenia i obowiązkowych wygłupów. Zamiast tego, dostajemy popis pisarsko-gawędziarskich umiejętności i spokojną – ale też wciągającą – lekturę o niecodziennej tematyce, w której słynny zespół jest tylko dodatkiem. Miło jest zobaczyć odmianę i poznać muzyka od zupełnie innej strony. Mam nadzieję, że Smith nie poprzestanie na jednej książce i zaskoczy nas kolejną dawką intrygujących opowieści. Myślę także, że duet Dickinson – Smith mógłby stworzyć także coś niezwykłego na płaszczyźnie literackiej.

Książka przeznaczona nie tylko dla fanów Iron Maiden i… wędkowania! Ostrzegam jednak, że jeśli masz wyraźną awersję do tego sportu i ryb, ta publikacja może nie przypaść Ci do gustu. Polecam, a wszystkim wielbicielom grupy przypominam, że formacja zagra koncert w Polsce w 2021 roku. Iron Maiden wystąpi w Warszawie (PGE narodowy) 11 czerwca. Jako supporty zagrają Lord Of The Lost i Within Temptation (więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora, Live Nation Poland). 

Komentarze