Zespół Shyness! prezentuje singiel "Ready To Lose"

fot. kadr z wideo

Formaację Shyness! tworzą cztery dziewczyny. Jest to jeden z niewielu girlsbandów w Polsce. W skład zespołu wchodzą: Asia Bielawska, Iwona Skwarek, Iga Krzysik i Julia Pacyńska. Ich drogi przecięły się w 2019 roku i od 8 marca możecie słuchać pierwszego singla “New Dawn” zapowiadający album, który ukaże się 14 sierpnia 2021. Producentką płyty jest Iwona Skwarek, znana z duetu Rebeka. 


Z jednej strony słowo girlsband brzmi groteskowo, a z drugiej wypełnia lukę i tęsknotę do lat 90-tych. W kobietach siła, ale nadal kobiety stanowią mniejszość w muzycznym świecie. NAWET MS WORD SŁOWO “PRODUCENTKA” POPRAWIA NA PRODUCENT.

“To, że jesteśmy zespołem samych dziewczyn, samo w sobie generuje nową jakość. Chodzi o dynamikę relacji w zespole. Większość z nas tworzyła głównie z facetami, więc zaskoczyło nas to poczucie swobody w pracy ze sobą nawzajem. Wykształciłyśmy nasze safe space, gdzie możemy muzycznie być totalnie sobą i nie bać się eksperymentować, niezależnie czy wyjdzie coś fajnego czy nie” - Joanna Bielawska.

 

Shyness! zaczęło się od niezobowiązującego spotkania w Poznaniu. W 2015 Iwona Skwarek zafascynowana projektem Asia i Koty zaprosiła do studia Joannę Bielawską.  Cel – jedna wspólna piosenka – tak po prostu. Muzyczna chemia między nimi była totalna, a każde kolejne spotkanie owocowało nowym utworem. Pod koniec 2019 roku, Iwona i Joanna zaprosiły do zespołu gitarzystkę Igę Krzysik oraz młodą producentkę i wokalistkę Julię Pacyńską. W czerwcu 2020 roku girlsband Shyness! ukończył pracę nad debiutanckim albumem.

“Ten girlsband to dla mnie wyjście z utartego schematu. Ten zespół to nie tylko muzyka, to wspólne dojrzewanie, budowanie pewności siebie, pewności nowego typu, w świecie gdzie dziewczynki uczy się rywalizacji, my dajemy sobie nawzajem uznanie i mając 34 lata czuję, że to dla mnie nowość i wielka sprawa. Powoli nieśmiałość i niepewność znikają, zamieniając się w poczucie wspólnoty i mocy. Dlatego nazwa Shyness! wywodzi się z nieśmiałości. Paradoksalnie - chociaż jest to słabość – zamieniamy ją w naszą siłę - stąd, obok nieśmiałości, przekorny wykrzyknik – Shyness!  Więc krzyczymy: NIEŚMIAŁOŚĆ! Tak, ona jest tutaj z nami, była i musimy ją zaakceptować, by móc potem “rozwalać system” na scenie. Girl power!” - Iwona Skwarek.

Muzyka Shyness! to przestrzeń, świt pomieszany z mrokiem. To dym. Niezwykłe przenikanie się kilku dziewczyńskich głosów i wrażliwości. Utwory opierają się głównie na kompozycjach stworzonych przez Asię i Iwonę, jednakże to chwila, gdy cztery dziewczyny chwytają za instrumenty i grają ten materiał na żywo tworzy magię Shyness! Debiutancki album ukaże się już 14 sierpnia.

Shyness! tworzą:

Iwona Skwarek - wokal, syntezatory, gitara, bity

Joanna Bielawska - wokal, pianino

Julia Pacyńska - wokal, syntezatory

Iga Krzysik - wokal, gitara elektryczna

 

Komentarze