Melissa Febos "Dziewczyństwo" [RECENZJA KSIĄŻKI]

fot. materiały promocyjne
17 sierpnia 2022 roku - nakładem Wydawnictwa Czarnego - na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Melissy Febos zatytułowanej Dziewczyństwo. Zapraszamy do przeczytania recenzji publikacji. 

Melissa Febos w zbiorze esejów - które czyta się niczym dobrze napisaną powieść - przedstawia skomplikowany okres w życiu kobiety -przejście z dzieciństwa w dziewczyństwo, a następnie w skomplikowaną dorosłość. Tak problem ten przedstawia tył książki:

"Koniec dzieciństwa, a zarazem początek dziewczyństwa to moment, gdy zmienia się nie tylko ciało dziewczyny - zmienia się przede wszystkim to, jak inni je traktują".

Autorka w nietuzinkowy, bezpośredni sposób - mogący wzbudzać dyskomfort u czytelnika/czytelniczki - dzieli się własnymi wspomnieniami i trudnymi przeżyciami z czasów wchodzenia w ten okres przejściowy. Febos szczerze przyznaje, że nikt nie daje nam instrukcji obsługi dziewczyństwa. Nie wiemy, jak go bezboleśnie przejść. Wszystko musimy robić intuicyjnie. 

Febos odwołując się do rozmaitych tekstów kultury pokazuje, w jaki sposób dyskursy, dane kręgi kulturowe i popkultura łamie przejawy niezależności i inności dziewczynek. Prowadzi to do wpisania nas w konkretny, wypracowany przez kulturę, "jedyny i słuszny" wzorzec. Autorka przytacza liczne przykłady kobiet, które zgodziły się wypowiedzieć na potrzeby prowadzonych przez nią badań, które zaowocowały .m.in. publikacją niniejszej książki. 

Z publikacji Melissy bije świadomość siebie (i swojego ciała) oraz siła. Febos na łamach książki dokonuje swoistego rozrachunku z patriarchatem i jego wpływem na kształtowanie się kobiety. Autorka w odważny sposób pokazuje uprzedmiotowienie kobiet, które zaczyna się już w dzieciństwie i trwa przez resztę życia. 

Dziewczństwo nie tylko prezentuje uporanie się autorki z własnymi, zakorzenionymi w dzieciństwie traumami, ale pozwala na lepsze zrozumienie i akceptację naszego ciała. Polecamy książkę każdej, dorosłej kobiecie! 

Komentarze