MÅNESKIN „RUSH" [RECENZJA PŁYTY]

 

fot. okładka płyty

Zespół Måneskin wydał nowy studyjny album. Zapraszamy do przeczytania recenzji wydawnictwa Rush!

Formacja Måneskin nie zwalnia tempa. Grupa po wygraniu Eurowizji pnie się w górę. Zespół niedawno - 20 lutego 2023 roku - wydał swój kolejny studyjny album. Jest to ich trzecie wydawnictwo. Krążek zatytułowany Rush! zawiera aż siedemnaście kompozycji, ale po kolei...

Wydawnictwo otwiera utwór Own My Mind, który rozpoczynają energiczne partie bębnów i basu. Dodajmy do tego fantastyczny wokal i niesamowity groove i mamy przepis na porywający numer, a członkowie zespołu zdają się być w tym mistrzami. W kolejnym utworze - Gossip - gościnnie zagrał Tom Morello - legendarny muzyk Rage Against The Machine. Kawałek - jak niemal wszystkie utwory na płycie - wchodzi do głowy i nie pozwala się uwolnić. Partie gitar zniewalają swoją energią i oryginalnością. Słusznie wybrano Gossip jako jeden z singli promujących album. Zobaczcie teledysk:TIMEZONE zwalnia tempo i prezentuje łagodniejsze oblicze Måneskin, w którym grupa czuje się jak również jak ryba w wodzie. Zespół ma niebywały talent do tworzenia porywających numerów o singlowym potencjale. Spróbujcie nie nucić do refrenu... To jest niemożliwe. 

Bla Bla Bla zaskoczyło mnie najbardziej na wydawnictwie. Ten prosty, frywolny numer ma fantastyczny rytm! Jest to jedna z najlepszych kompozycji na całym albumie! Baby Said z kolei przybiera nieco taneczny charakter. Spokojnie, wszystko w ramach status quo. 

Gasoline ma intrygujący groove i ciekawe partie instrumentów perkusyjnych. Ma w sobie także coś niepokojącego. Feel jest moim absolutnym faworytem z albumu! Numer charakteryzuje się fantastycznym rytmem, porywającym i zapadającym w pamięć tekstem oraz genialnymi partiami wokalnymi. 

Don't Wanna Sleep nie odbiega od poprzedników. Jest to jeden z tych kawałków, który będzie porywał tłum na każdym ich koncercie. KOOL KIDS to swoisty ukłon w stronę klasycznego punka z przewrotnym tekstem. Jak wypada Måneskin w takiej stylistyce? Moim zdaniem doskonale. Cieszę się, że grupa nie boi się bawić własną estetyką. Brawo!

If Not For You jest jedną z kilku ballad zawartych na płycie. Numer pozwala zatracić się w sobie słuchaczowi. Wykorzystanie instrumentów smyczkowych z kolei dodaje mu wyrazistości i lekkości. Read Your Diary to kolejna energetyczna bomba z fantastycznym refrenem!

Mark Chapman to pierwsza na tym krążku włoskojęzyczna odsłona zespołu. La Fine to kolejna z moich ulubionych kompozycji na płycie. Mocna, energiczna, z wyrazistym rytmem i zapadającym w głowę refrenem... Il Donno Della Vita zwalnia tempo i pozwala odetchnąć słuchaczowi, by... następnie płynnie przejść wprost do singla Mamma Mia. Znacie? To zapewne wiecie, jak fantastyczny jest to kawałek, do którego powstał ciekawy klip! 


SUPERMODEL to kolejny singiel promujący wydawnictwo, który mogliśmy poznać na długo przed premierą albumu. Jest to jeden z bardziej wyrazistych numerów na płycie. Zobaczcie klip do piosenki:The Loneliest porywa swoim spokojem i lekkością. Utwór zamyka wydawnictwo pozostawiając po sobie pustkę.


Måneskin rozdaje karty i nie boi się iść pod prąd, demonstrując własną tożsamość. Grupa zdecydowanie nie idzie na muzyczne kompromisy. Cieszę się, że zespół nie boi się pokazywać własnego, muzycznego ja. Czasami aż do przesady, niczym gwiazdy rocka złotego okresu! I bardzo dobrze. Mam nadzieję, że grupa nie przy następnym wydawnictwie poradzi sobie równie dobrze. Dla mnie Rush! to absolutny hit, który nie ma - powtarzam nie ma - słabych punktów. Czuję, że album na długo zagości w moich uszach! 

Fanom zespołu przypominamy, że formacja zagra koncert w Polsce już 12 maja br. (COS Torwar, Warszawa). Bilety są wyprzedane. Organizatorem koncertu jest Alter Art.

Ocena: absolutnie 10/10

Komentarze