ACCEPT „Symphonic Terror – Live at Wacken 2017” [RECENZJA]


23 listopada 2018 roku ukaże się nowe koncertowe wydawnictwo zespołu ACCEPT zatytułowane Symphonic Terror – Live at Wacken 2018. Z okazji zbliżającej się premiery albumu niedawno mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z gitarzystą grupy – Wolfem Hoffmannen, a dzisiaj zapraszamy do przeczytanie przedpremierowej recenzji wydawnictwa!


W ramach promocji albumu The Rise Of Chaos zespół ACCEPT 3 sierpnia 2017 roku wystąpił podczas. 28. niemieckiego festiwalu Wacken Open Air (naszą galerię zdjęć z występu grupy na W:O:A 2017 znajdziecie TUTAJ). Był to wyjątkowy wieczór, nie tylko ze względu na sam występ podczas legendarnego festiwalu, ale przede wszystkim przez to, że na koncert ACCEPT składały się tak naprawdę trzy sety: pierwszy był występem grupy, która w głównej mierze nowszy materiał (bez orkiestry symfonicznej, drugi poświęcony był materiałowi z drugiego solowego albumu Wolfa Hoffmana – Headbangers Symphony, który został odegrany razem z orkiestrą, a trzeci to były wykonane z orkiestracją „klasyki” zespołu. Wieczór godny zapamiętania, dlatego decyzja grupy o wydaniu DVD dla fanów, którzy byli obecni na festiwalu, jak i dla tych, którzy nie mogli zobaczyć tego wyjątkowego koncertu na własne oczy wcale nas nie zdziwiła. 

Na pierwszy ogień poszły utwory: Die By The Sword, Restless And Wild, Koolaid, Pandemic i Final Journey – wszystkie wykonane bez orkiestry. Po niespełna 27 minutach zapadła kurtyna, a na telebimach ukazał się napis Headbangers Symphony, co niezwłocznie zwiastowało występ Wolfa Hoffmanna promującego swój drugi solowy album zatytułowany właśnie Headbangers Symphony razem z towarzyszeniem Czeskiej Orkiestry Symfonicznej. Gitarzysta razem z wieloma utalentowanymi instrumentalistów zaprezentował intrygujące aranżacje kompozycji: Night On Bald Mountain, Scherzo, Romeo And Juliet, Pathetique, Double Cello Concerto in G Minror oraz Symphony No. 40 in G Minor, które pomimo niecodziennej scenerii – w końcu był to festiwal metalowy – wypadły wspaniale i majestatycznie.W wywiadzie, który mieliśmy przyjemność przeprowadzić z okazji promocji tego wydawnictwa z Wolfem Hoffmannem dowiedzieliśmy się o – może się wydawać zupełnie niesłusznych – obawach grupy na reakcję wakeńskiej publiki na materiał grupy z wyraźną orkiestracją. Cóż, czas pokazał, że były to niesłuszne rozterki, a widownia nie tylko dobrze przyjęła pomysł, ale także świetnie się bawiła podczas całego show zupełnie nie zważając na „wszędobylskie” błoto. Dobrze ilustrują to liczne ujęcia pokazujące fanów. Obawy były niepotrzebne, a ACCEPT po sukcesie występu w ramach A Night To Remember idąc za ciosem zapowiedział już pierwsze koncerty z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Podczas ostatniej części show formacja wykonała spektakularne aranżacje: Princess Of The Dawn, Stalingrad, Dark Side Of My Heart, Breaker, Shadow Soldiers, Dying Breed, Fast As A Shark, oczywisty wybór – czyli Metal Heart, Teutonic Terror, by zakończyć wieczór Balls To The Wall. W skład podstawowej wersji DVD wchodzą także materiały dodatkowe – Making Of: Wacken i Making Of: Headbangers Symphony, które prowadzą nas wprost za kulisy przedsięwzięcia, jakim był występ zespołu i Wolfa z solowym materiałem razem z orkiestrą.

Wciąż pamiętam te emocje, które towarzyszyły mi podczas Wacken Open Air 2017 i występu ACCEPT, dlatego wiem, że Symphonic Terror – Live At Wacken 2017 będzie skierowane przede wszystkim do osób obecnych podczas festiwalu, którzy chcą przypomnieć sobie atmosferę tego wydarzenia, „na spokojnie” przeżyć jeszcze raz ten wyjątkowy wieczór zawarty na DVD. Jeżeli jednak Was tam nie było to sięgnięcie po wydawnictwo będzie z kolei dobrym sposobem, żeby przekonać się, co może Was czekać podczas zapowiadanych przez zespół koncertów z symfonikami (choć należy brać pod uwagę, że koncerty mogą zmienić nieco formułę). Autorom materiału udało się uchwycić wyjątkową atmosferę festiwalu i dynamikę koncertu ACCEPT dając fanom coś niezwykłego.

Ocena:9/10

Kto zagra na Wacken Open Air 2019?

Trzeciego dnia Wacken Open Air 2018 ogłoszono aż jedenaście zespołów, które zagrają podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji festiwalu. Potwierdzono udział formacji: Sabaton (ze specjalnym rocznicowym show), Krokus, Within Temptation, Powerwolf, Parkway Drive, Demons & Wizards, Airbourne, Rose Tattoo, Meshuggah, Dark Funeral i Avatar. W kolejnym ogłoszeniu potwierdzono także udział: Sweet, Thy Art. Is Murder, The Adicts, Critical Mess, The Night Flight Orchestra, Opeth, Queenspryche, Eisbrecher, Life Of Agony, czy Hammerfall. Warto nadmienić, że Wacken Open Air 2019 jest wyprzedane.

Komentarze