Nightwish „Decades: Live In Buenos Aires” [RECENZJA DVD]


Dzisiaj nakładem wytwórni Nuclear Blast Records ukazało się nowe wydawnictwo od zespołu Nightwish zatytułowane Decades: Live In Buenos Aires. Zapraszamy do przeczytania recenzji koncertowego DVD.

Materiał zawarty na koncertowym wydawnictwie Decades: Live In Buenos Aires został zarejestrowany 30 września 2018 roku w stolicy Argentyny. Rozległe tournee – w ramach którego zespół zagrał również koncert w Krakowie (galerię zdjęć z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ) – promował wydany nieco wcześniej album Decades, który ukazał się na rynku z okazji 20. rocznicy założenia zespołu i był kompilacją utworów z dwóch dekad istnienia grupy. Trasa koncertowa, która trwała od 9 marca do 15 grudnia 2018 roku także miała być hołdem dla dwudziestoletniej kariery formacji. Przekładało się to nie tylko na setlistę, ale także na samą oprawę sceniczną.
____________________________________________________________ 

Zobacz także: relację z koncertu Nightwish na Wacken Open Air 2018 TUTAJ.
_______________________________________________________________________________

Wyruszenie w trasę wymagało wielu prób. Repertuar wybrany przez Tuomasa Holopainena oscylował wokół rzadziej granych utworów – wielu z nich Floor Jansen nigdy wcześniej nie śpiewała na żywo. Oczywiście nie mogło także zabraknąć akcentów z ostatniej studyjnej płyty grupy – Endless Forms Most Beautiful – w postaci Elan oraz The Greatest Show On Earth.

Rozpoczęcie wieczoru zwiastowało długie intro oraz wyświetlany na ogromnym ekranie zegar. Na nagraniu widać napięcie publiczności. Widownia niecierpliwie oczekiwała na show Nightwish. Wydarzenie rozpoczęły kojące dźwięki fletu Troya Donockleya. Utwór Swanheart był świetnym i delikatnym wprowadzeniem – wręcz preludium – do mającej rozpocząć się już przy kolejnej piosence histerii fanów. Pod koniec numeru na scenie pojawiła się reszta grupy. Następnie wykonano End Of All HopeKolejnym utworem był Wish I Had An Angel, który wzbudził entuzjastyczne reakcje widowni. Prawdziwy popis gry i wokalu dał w nim Marco Hietala! Fani usłyszeli później kolejno: 10th Man Down, Come Cover Me, Gethsemane i chóralnie odśpiewany przez publikę utwór Elan. Po zakończeniu numeru Floor nie omieszkała skomentować: „Now that is epic singing. Thank you!”. Już podczas pierwszych numerów dało się zaobserwować na nagraniu żywiołowość argentyńskiej publiki.
________________________________________________________________
________________________________________________________________Podczas tego wyjątkowego wieczoru fani usłyszeli jeszcze także: Sacrament Of Wilderness, Deep Silent Complete, Dead Boy’s Poem, Elvenpath poprzedzony instrumentalnym Elvenjig, brawurowo wykonanym I Want My Tears Back, Amaranthktórego pierwsze takty wzbudziły gromkie westchnienie wśród widowni; The Carpenter w którym zabłysnął Troy; The Kinslayer, Devil & The Deep Dive Ocean, Nemo, Slaying The Dreamer, by zakończyć wieczór The Greatest Show On Earth i Ghost Love Score.Materiał zawarty na Decades: Live In Buenos Aires dobrze zilustrował specyficzną dynamikę koncertu Nightwish, a wyświetlane na ekranie specjalnie na tournee przygotowane wizualizacje dopełniały show. Ujęcia kamer skupione są przede wszystkim na grupie oraz publiczności – nie znajdziemy jednak zbytnich zbliżeń, czy udziwnionej perspektywy - zamiast tego otrzymujemy prosty, niemal ascetyczny, koncertowy zapis, który jest atutem wydawnictwa. “This night will last forever. How fantastic is that?” – trafnie podsumowała ten wieczór Floor Jansen, który w formie zapisu na DVD będzie gratką niemal dla każdego fana zespołu.

Komentarze