Martin Popoff „Denim And Leather. Historia zespołu Saxon”[ RECENZJA KSIĄŻKI]

 

Nakładem wydawnictwa Kagra, 5 marca 2021 roku, ukazała się na polskim rynku wydawniczym książka poświęcona zespołowi Saxon. Zapraszamy do przeczytania recenzji publikacji Denim And Leather. Historia zespołu Saxon, którą napisał Martin Popoff.

Martin Popoff jest jednym z najbardziej płodnych autorów, którzy parają się pisarstwem oscylującym wokół historii szeroko pojętego rocka i heavy metalu. Ten pochodzący z Kanady dziennikarz ma na swoim koncie niemal sto książkowych publikacji dotyczących muzyki. Ponadto Martin współpracował między im mymi z takimi magazynami, jak: „Guitar World”, „Classic Rock”, „Revolver”, czy „Metal Hammer”.

Jego kariera dziennikarska i pisarska trwa już od 1993 roku. Popoff do tej pory na anglojęzycznym rynku ksiązki wydał m.in.: Blue Oyster Cult: secret revealed (2004), Black Sabbath: Doom Let Loose, Judas Priest: Heavy Metal Painkillers (2007), All Access: The Art And History Of A Backstage Pass (2008), 2 Minutes To Midnight: An Iron Maiden Day-By-Day, Metal Heart: Aiming High With ACCEPT, czy Hit The Light: The Birth Of Thrash. Wciąż na polskim rynku ukazało się jednak niewiele publikacji autora, choć w języku polskim możecie przeczytać m.in. So Far… So Good… So Megadeth (recenzję książki znajdziecie TUTAJ), Motorhead. Ochlejmordy i zadymiarze (recenzja TUTAJ) oraz Wheels Of Steel. Eksplozja Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu (więcej na temat publikacji TU), a także Black Funeral. W magicznym kręgu z Mercyful Fate (więcej o książce TUTAJ).

Denim And Leather. Historia zespołu Saxon to zawierająca nieco ponad 260 stron publikacja w twardej oprawie. Niech jednak nie zwiedzie Was mała objętość książki. Autor zawarł w niej bowiem esencję początków kariery zespołu i jej pierwszych albumów. Ale po kolei…

Martin Popoff nie pomija oczywiście samej genezy Saxon i w pierwszych rozdziałach przedstawia czytelnikowi proces formowania się zespołu – od pierwszych kroków muzyków w rozmaitych formacjach, po powstanie zespołu Son Of A Bitch, po przeistoczenie się zespołu w grupę Saxon, zmagania na rynku muzycznym, czy poszukiwanie samych siebie.

Autor skupia się na pierwszej dekadzie działalności formacji. Popoff dokładnie przedstawia wielbicielom grupy procesy powstawania poszczególnych płyt, prezentuje fanom zawartość wydawnictw oraz nie zapomina o bonusowych krążkach, reedycjach albumów, czy singlach. Martin w osobnych rozdziałach przedstawia więc, kolejno historię następujących albumów: Saxon, Wheels Of Steel, Strong Arm Of The Law, Denim And Leather, The Eagle Has Landed, Power & The Glory, Crusader, Innocence Is No Excuse, Rock The Nations oraz Destiny. W Epilogu z kolei krótko opisuje dalsze losy formacji. Ciekawym aspektem publikacji jest także próba analizy, dlaczego zespół nie osiągnął takiego sukcesu, na jaki zasługiwał i dlaczego ich kariera przybrała taki, a nie inny kierunek.

Ta rzetelna, dopracowana publikacja przedstawia w wyczerpujący sposób początki zespołu – najważniejszy moment krystalizowania się brzmienia, wizerunku (i jego ewolucji), czy tworzenia się wydawnictw, uznawanych dziś za klasyczne płyty grupy, a co najważniejsze – książka przepełniona jest merytoryczną wiedzą w odpowiedniej dawce. Myślę, że powinna się spodobać nie tylko samym fanom Saxon, ale pasjonatom gatunku, czy biografii muzycznych w ogóle. Dla wielbicieli grupy będzie z pewnością gratką!

Komentarze