Wacken World Wide 2020 [RELACJA]

fot. materiały promocyjne

Właśnie zakończył się internetowy festiwal Wacken World Wide. Zapraszamy do przeczytania nietypowej relacji online!


Wacken Open Air 2020 został odwołany w kwietniu, z powodu pandemii. Bilety na W:O:A 2020 można było zwrócić lub poprosić o wymianę na przyszłoroczną edycję. Wielu fanów zdecydowało się zamienić karnety, a Wacken Open Air 2021 jest już oficjalnie wyprzedane. Organizatorzy nie próżnowali i postanowili w tym trudnym czasie dać wielbicielom festiwalu także wyjątkowe, internetowe wydarzenie – nazwane Wacken World Wide.

Wydarzenie trwało w dniach od 29 lipca do 1 sierpnia 2020 i można je było oglądać na www.wacken.com i magenta-musik-360.de. Festiwal był całkowicie darmowy, ale aby wesprzeć organizatorów nadal można zaopatrzyć się w specjalnie na tę okazję przygotowany merch.

Nie było to jednak zwykłe przypomnienie archiwalnych koncertów. W przedsięwzięcie zaangażowany był cały sztab ludzi… dosłownie na całym świecie. Kilka zespołów z tegorocznego line upu, takich jak Sabaton, Heaven Shall Burn, Kreator, Hӓmatom, Beyond The Black, Blind Guardian, czy In Extremo przy użyciu mixed technology wystąpiły w sekretnej lokalizacji. Podczas wydarzenia wykorzystano system używany, jak na razie, tylko przez wiodące filmowe firmy produkcyjne. Wszystko to miało na celu stworzenie iluzji festiwalowego koncertu. Wiadomo, że nie odda to w stu procentach tego, co przeżywamy znajdując się na Holy Ground, ale przynajmniej fani otrzymali coś niepowtarzalnego.

Oprócz koncertów odbywających się na scenie XR, można było obejrzeć także inne występy na żywo, transmitowane z różnych zakątków świata. Tak więc fani mięli okazję zobaczyć m.in. koncert Anthrax prosto z domów członków zespołu, występ RAGE z jaskini, gig Motor Sister wprost z Whiskey w LA, występ Body Count i Ice’a T, DORO, Eskimo Callboy, czy Therapy?. Ponadto były także nadawane występy w ramach Wacken Metal Battle, czy Wacken Foundation, która w tym roku zbiera również fundusze na walkę z koronawirusem. Puszczane były oczywiście też archiwalne nagrania, których proporcjonalnie do koncertów było naprawdę niewiele.

Pierwszy dzień festiwalowy – odbywający się 29 lipca 2020 – i będący odpowiednikiem dodatkowego dnia na Wacken Open Air, w ramach którego nigdy nie odbywają się koncerty na głównych scenach – wystartował o godzinie 17.00 trailerem prezentującym, co czeka na nas pierwszego wieczoru. Mogliśmy więc zobaczyć: materiał poświęcony na koncert weteranów Metal Battle o 17.05, by płynnie przejść do występu Damnation Defaced, następnie energetycznego koncertu Motor Sister, jaskiniowego show Rage, domowego gigu formacji Anthrax, występu Body Count ft. Ice-T, koncertu DORO, Eskimo Callboy, Trivium, Long Distance Calling, Therapy?, akustycznego mini występu Ricky’ego Warwicka z Black Star Riders, później pojawiła się pierwsza gitarowa klinika z Brianem Tatlerem z Diamond Head, który prezentował, jak zagrać legendarny Am I Evil?, by przejść do występu Mike Le Ponda (Silent Assasins), wprost z domowego zacisza. Gwiazdą kolejnej gitar clinic był Cody Ford z SOEN, następne nastąpiła premiera materiału Schandmaul i Dartagnan, by zamknąć wieczór koncertem The Rise Of Mictlan.

Zobacz także: DORO na Wacken Open Air 2018 [GALERIA] TUTAJ
Zobacz także: Skyline, DORO i Gus G na Wacken Open Air 2019 [GALERIA] TUTAJ.
Zobacz także: Anthrax na W:O:A 2019 [GALERIA] TUTAJ.
Zobacz także: Trivium na Wacken Open Air 2017 [GALERIA] TUTAJ.
Zobacz także: Body Count ft. Ice-T na Wacken Open Air 2019 [GALERIA] TUTAJ.
Drugiego dnia – zaplanowanego na 30 lipca br. – mieliśmy okazję zobaczyć kolejno: punktualnie o 16.00 dzienny teaser, o 16.05 koncert Messticator, występ Deine Cousine, którzy zagrali na małej barce, koncert Critical Mess, występ (plus materiał archiwalny) grupy Foreigner, koncert (plus materiał archiwalny) Alice’a Coopera, archiwalne show In Flames, pierwszy koncert na scenie RX, czyli energetyczny Heaven Shall Burn. Następnie In Extremo, którzy także zagrali mixed technology show, koncert Nightwish z 2018 roku, koncert Michaela Monroe, gig Alcatrazz, w wieczór kończył występ formacji Russkaja.

Zobacz także: In Flames na Wacken Open Air 2018 [GALERIA] TUTAJ.
Zobacz także: Relację z koncertu Alice'a Coopera na Wacken 2017 TUTAJ.
Zobacz także: Relację z koncertu Hollywood Vampire w Warszawie TUTAJ
Zobacz także: Zdjęcia z koncertu Nightwish w Krakowie TUTAJ.
Zobacz także: Relację z koncertu Nightwish na W:OA 2018 TUTAJ.
Zobacz także: Recenzję DVD Nightwish "Decades. Live in Buenos Aires" TUTAJ.
Zobacz także: Recenzję albumu Nightwish "Human :II: Nature" TUTAJTrzeciego dnia (31 lipca) rozpoczęliśmy znowu o godzinie 16.00 od prezentacji dziennej zapowiedzi, by płynnie przejść do koncertu Verderver. Następnie pokazano gitarową klinikę, której gwiazdą był John 5, koncert Alligatoah, archiwalne show Arch Enemy, archiwalny materiał z koncertu Iron Maiden na W:O:A 2016, występ na scenie RX grup Beyond The Black i Blind Guardian, archiwalny koncert Volbeat, show grupy Ross The Boss, występ Fiddler’s Green, by zamknąć koncertem Jesper Binzer.

Zobacz także: Galerię zdjęć z koncertu Beyond The Black na Wacken 2019 TUTAJ.
Zobacz także: Relację z koncertu Volbeat na Wacken Open Air 2017 TUTAJ.
Zobacz także: Relację z koncertu Iron Maiden w Krakowie TUTAJ.
Zobacz także: Galerię zdjęć z koncertu Arch Enemy na Wacken 2018 TUTAJ.
Ostatniego dnia Wacken World Wide, zaplanowanym na 1 sierpnia 2020 roku mogliśmy obejrzeć kolejno: zapowiedź, koncert Budderside, występ Mister Misery, archiwalne show Powerwolf, koncert Judas Priest z W:O:A 2015, fenomenalne show Hӓmatom na żywo (scena mixed technology), koncert Kreator (scena RX), występ Sabaton, który za pośrednictwem technologii dostępnej podczas swojego show, stworzył ciekawe widowisko, by następnie zobaczyć długo wyczekiwany – pierwszy trailer zapowiadający Wacken Open Air 2021. Wieczór zamknęły: archiwalny występ Mötorhead z Wacken 2011, Maschine’s Late Night Show oraz koncert Lordi.

Zobacz także: Galerię zdjęć z koncertu Powerwolf na Wacken 2019 TUTAJ.
Zobacz także: Galerię zdjęć z koncertu Powerwolf na W:O:A 2017 TUTAJ.
Zobacz także: Relację z koncertu Judas Priest na Wacken Open Air 2018 TUTAJ.
Zobacz także: Galerię zdjęć i relację z koncertu Sabaton na W:O:A 2019 TUTAJ.
Zobacz także: Galerię zdjęć z koncertu  Hӓmatom na Wacken 2019 TUTAJ.

Oczywiście, że koncerty online nigdy nie zrekompensują nam prawdziwych występów i festiwali, ale w tak trudnym dla wszystkich wielbicieli ciężkiego grania i występów okresie, ekipa Wacken World Wide stanęła na wysokości zadania, dostarczając nam coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, zamiast serii archiwalnych koncertów. Kluczowym elementem była także interakcja z fanami, których posty z mediów społecznościowych (przy zastosowaniu oczywiście odpowiednich hashtagów) były widoczne z boku ekranu I czasami wśród sztucznie wykreowanego tłumu. Danke Wacken! I do zobaczenia na W:O:A 2021, miejmy nadzieję.

Przyszłoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2021 roku. W:O:A 2021 jest oficjalnie sold out! Organizatorzy potwierdzili też pierwszych wykonawców, którzy zagrają na W:O:A 2021. Będą to: Judas Priest, Rose Tattoo, Tarja, Lordi, Dropkick Myrphys, As I Lay Dying, Moonspell, Venom I Alcatrazz.

Komentarze